Erdoğan: Yunanistan ile ilişkilerimizi yeniden yapılandırmak istiyoruz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile çözülemeyecek sorunları olmadığını belirterek yeni bir sayfa açarak ilişkileri "kazan-kazan" temelinde yeniden yapılandırmak istediklerini söyledi.

Erdoğan, Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesine verdiği röportajda 7 Aralık'ta Atina'ya yapması planlanan ziyaret öncesinde Türk-Yunan ilişkilerine dair soruları cevapladı.

Türkiye ve Yunanistan'ın iki komşu ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Aynı coğrafyayı, aynı denizi paylaşıyoruz. Aramızda henüz çözüme kavuşturamadığımız pek çok mesele bulunuyor. Ancak bu sorunların gerginliğe vesile olmasına izin verip vermemek bizim elimizdedir.” dedi.

Yunanistan ile çözülemeyecek sorunları olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan ile yeni bir sayfa açarak ilişkilerimizi "kazan-kazan" temelinde yeniden yapılandırmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, uyuşmazlıkların diyalog yoluyla ele alınması ve ortak paydada buluşulması halinde herkesin kazançlı çıkacağını vurgulayarak, Türkiye ile Yunanistan'ın son dönemde ilişkilerini bu anlayış çerçevesinde şekillendirme yönünde gayet iyi bir ivme yakaladığını kaydetti.

Uzun süredir işlemeyen ikili mekanizmaların yeniden canlandırıldığına işaret eden Erdoğan, "Diyalog kanallarımız her seviyede açık. Karşılıklı ziyaret trafiğimiz yoğun. Ülkelerimiz ve bölgemiz açısından önemli pek çok alanda iş birliğimizi karşılıklı güven temelinde geliştirme irademiz mevcut. Şimdi ise her iki tarafın üzerine düşen, bu anlayışı pekiştirmek, kurumsal hale getirmek ve ilerletmektir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'ın Türkiye'nin hasmı değil, içinde bulunduğu ittifakın (NATO) kıymetli bir üyesi olduğuna dikkati çekerek, "Ayrıca komşuyuz, komşu olarak kalacağız, birbirimizin haklarına ve hayati çıkarlarına karşılıklı olarak saygı göstermeliyiz." dedi.