ABD'nin Irak Büyükelçiliği: Irak'ı diplomatik personel ve kurumları korumaya çağrıyoruz

Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği
Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği

HABER MERKEZİ

Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği, Irak Hükümetine diplomatik personel ve kurumları korumaya çağrıda bulundu.

Sabah saatlerinde füze saldırısına uğramasının ardından, Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğinden bir açıklama geldi.

Saldırıda herhangi bir can kaybının yaşanmadığı belirtilen açıklamada, “Irak Hükümetini diplomatik elçileri ve uluslararası koalisyon güçlerini korumaya çağrıyoruz. Güçlerimizi korumak için her türlü tedbiri almaya hazır olduğumuzu yineliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta hükümet konakları ve yabancı misyonların bulunduğu Yeşil Bölge'de bulunan ABD Büyükelçiliği binasının yakınlarına füzeler düşmüştü.

Yerel saatle 04.00 sıralarında en az 4 patlama sesi duyulurken, sirenler çalınmıştı.

Büyükelçilik binasına çok sayıda füze isabet edip bölgede olağanüstü hal ilan edilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, 7 Aralık’ta Kurdistan24 muhabiri İsa Hasan'a yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin Irak'ta kalmasının Irak Hükümetinin talebi üzerine olduğunu söylemişti.

Şimdiye kadar Irak ve Suriye'deki ABD ve koalisyon askeri üslerine 78 saldırı düzenlendiğini belirten Singh, saldırılarda 66 asker ve personelin yaralandığı, yaralarının hafif olması nedeniyle hepsinin görevlerine döndüğünü ifade etmişti.

Son zamanlarda silahlı gruplara yönelik saldırılarının şiddetli ve etkili olduğuna işaret eden Singh, “Saldırılara karşılık vereceğiz." demişti.