Irak Başbakanı: Diplomatik misyonların hedef alınması kabul edilemez

Muhammed Şiya Sudani
Muhammed Şiya Sudani

HABER MERKEZİ

Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Muhammed Şiya Sudani, güvenlik yetkililerine Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğine saldıranların mahkemelere verilmesi ve cezalandırılması çağrısında bulundu.

Sudani, ABD’nin Irak Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

“Diplomatik misyonların hedef alınması kabul edilemez.” diyen Sudani, “Irak'ın istikrarıyla oynamak, siyasi itibarını zedelemek ve yasal olarak diplomatik misyonlara saldırmak, terör eylemidir.” ifadesini kullandı.

Irak'ın egemenliğini ve istikrarını ihlal edenlerle mücadele edeceklerini vurgulayan Sudani, Irak güvenlik güçlerinin ve hükümet kurumlarının diplomatik misyonları korumaktan ve onları korumaya yönelik uluslararası anlaşmalara uymaktan sorumlu olduğunu söyledi.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta hükümet konakları ve yabancı misyonların bulunduğu Yeşil Bölge'de bulunan ABD Büyükelçiliği binasının yakınlarına füzeler düşmüştü.

Yerel saatle 04.00 sıralarında en az 4 patlama sesi duyulurken, sirenler çalınmıştı.

Büyükelçilik binasına çok sayıda füze isabet edip bölgede olağanüstü hal ilan edilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, 7 Aralık’ta Kurdistan24 muhabiri İsa Hasan'a yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin Irak'ta kalmasının Irak Hükümetinin talebi üzerine olduğunu söylemişti.

Şimdiye kadar Irak ve Suriye'deki ABD ve koalisyon askeri üslerine 78 saldırı düzenlendiğini belirten Singh, saldırılarda 66 asker ve personelin yaralandığı, yaralarının hafif olması nedeniyle hepsinin görevlerine döndüğünü ifade etmişti.

Son zamanlarda silahlı gruplara yönelik saldırılarının şiddetli ve etkili olduğuna işaret eden Singh, “Saldırılara karşılık vereceğiz." demişti.