Soran'da yangın faciası: Ölü ve yaralılar var

Başbakan Barzani'nin talimatıyla, yangının soruşturulması için komisyon oluşturulacak
Yangının çıktığı bina
Yangının çıktığı bina

HABER MERKEZİ 

Soran Bağımsız İdaresi’nde bulunan bir binada 8 Aralık Cuma günü meydana gelen yangında 14 kişi yaşamını yitirirken, birçok kişi de yaralandı.

Öğrenci, öğretmen ve vatandaşların kaldığı binada çıkan yangının ardından Soran’da 3 günlük yas ilan edildi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, yangın olayının soruşturulması için bir komisyon oluşturulması talimatı verdi.

Yaralılara acil şifalar, yaşamını yitirenlerin yakınlarına baş sağlığı dileyen Başbakan Barzani, yangından etkilenenlerin ihtiyaçlarının karşılanması için yetkili tarafları görevlendirdi.

Soran Genel Sağlık Müdürü Kamaran Mela Muhammed, Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, yangında 14 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Muhammed, yaralıların kaldırıldıkları hastanenin yoğun bakım ünitesine alındığını aktardı.

Kurdistan24’e konuşan Soran Sivil Savunma Sözcüsü Rewend Mağdid ise dumandan etkilenen 6 çalışanlarının nefes darlığı çektiğini söyledi.

Soran Bağımsız İdaresi Kaymakamı Recep Zuberi de benzer olayların tekrarlanmaması için yangının nedenini araştıracaklarını vurguladı.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), söz konusu yangında yaralananlara yardım etmeye hazır olduklarını bildirdi.

DSÖ Irak Koordinatörü Wael Hataht, yaralıların durumunu öğrenmek ve yardıma hazır olduklarını iletmek için Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Saman Berzinci ile telefonda görüştü.

Başkan Mesud Barzani de yangın olayının ardından başsağlığı mesajı paylaşarak, olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarına taziyelerini iletti.

Yaralılara acil şifalar dileyen Başkan Mesud Barzani, “Soran'da bir konutta çıkan yangınla ilgili haberi duyunca çok üzüldüm.” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani de yangın faciasıyla ilgili detayları öğrenmek için Soran Bağımsız İdaresi Müdürü Helgurd Şeyh Necib ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Yaralılara acil şifalar dileyen Neçirvan Barzani, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.