Soran'daki yangınla ilgili 2 kişi gözaltına alındı

HABER MERKEZİ 

Soran Bağımsız İdaresi Müdürü Helgurd Şeyh Necib, Soran’daki yangın faciasının soruşturulması kapsamında 2 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Helgurd Şeyh Necib, bugün düzenlediği basın açıklamasında, olayın araştırılması için Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin talimatıyla kurulan komisyonun çalışmalarına başladığını belirterek, gelecekte bu tür olaylarla daha iyi başa çıkabilmek için neler yapılabileceklerini ele aldıklarını aktardı.

“Bugünkü toplantımızda kimsyona olayla ilgili kapsamlı bir soruşturmaya açık olması talimatını verdim, böylece herhangi bir ihmal varsa bunu açığa çıkarabiliriz.” diyen Necib, oluşturulan komisyonun çalışmalarının kolaylaşması için iş birliği yapacaklarını dile getirdi.

Soran Bağımsız İdaresi Müdürü, söz konusu olayda mağdur sayısının çok olmasının birçok nedeni olduğuna dikkat çekerek, detayların komisyonun çalışmalarının tamamlanmasının ardından açıklanacağını kaydetti.

Helgurd Şeyh Necib, “Başbakan’ın talimatıyla bu konuda ciddi bir şekilde çalışıp olayın tüm nedenlerini ortaya koyacağız ki hem vatandaşlar daha bilinçli olsun, hem de sivil savunma ekipleri işlerini daha iyi yapsın.” diye konuştu.

Soran Bağımsız İdaresi Müdürü, soruşturma kapsamında, yangının yaşandığı binanın sahibi ve binanın zemin katında bulunan mobilya dükkanının sahibinin gözaltına alındığını bildirdi.

Soran Bağımsız İdaresi’nde 8 Aralık Cuma günü öğrenci, öğretmen ve vatandaşların kaldığı bir binada çıkan yangında 14 kişi hayatını kaybederken, birkaç kişi de yaralanmıştı.