Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: Ölenlerin sayısı 18 bine yaklaştı

Gazze Şeridi
Gazze Şeridi

HABER MERKEZİ

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısının 18 bine yaklaştığı bildirildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra yaptığı açıklamada, “7 Ekim'den bu yana saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 17 bin 997’ye, yaralananların sayısı da 49 bin 229’a yükseldi.” ifadesini kullandı.

Sözcü Kudra, “Son 24 saatte İsrail saldırılarında 294 Filistinli yaşamını yitirirken, 550’den fazla kişi yaralandı.” dedi.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" adı altında kapsamlı saldırı düzenlemişti. Verilere göre saldırılarda 1400’den fazla İsrailli öldürülmüştü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu,  2 Aralık 2023’te düzenlediği basın toplantısında, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmede bulunarak, saldırıları nedeniyle İsrail'e yönelik "uluslararası baskı olduğunu" ama buna rağmen hedeflerine ulaşmak için alan oluşturduklarını belirtmişti.

Netanyahu, "Nihayetinde kararları biz veriyoruz ve nihai kararımız Hamas'ı yok etmek, rehinelerimizi iade ettirmek ve Gazze'de yeni bir terör kontrolünün olmamasını sağlamaktır." demişti.

Netanyahu, hedeflerine ulaşıncaya kadar Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara devam edeceklerini ve kara saldırısı olmadan söz konusu hedeflere ulaşamayacaklarını dile getirmişti.