Bakanlar Kurulu elektrik üretiminin arttırılmasını görüştü

Bakanlar Kurulu toplantısı
Bakanlar Kurulu toplantısı

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin katılımıyla 13 Aralık 2023 Çarşamba günü haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Soran Bağımsız İdaresi’de 8 Aralık Cuma gecesi bir binada çıkan, 14 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan yangın olayının ele alındığı toplantının ilk bölümünde kurtarma tedbirleri ve olayla ilgili soruşturmalar görüşüldü.

Bakanlar Kurulu adına yaralılara acil şifalar, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Başbakan Mesrur Barzani, hükümet kurumlarına kamuya açık ve özel yerlerdeki güvenlik önlemlerini denetmeleri talimatını verdi.

Toplantının ikinci bölümünde Bakanlar Kurulu, bir önceki toplantıda Başbakan Yardımcısı Talabani tarafından sunulan, artan kadına yönelik şiddet vakalarına ilişkin çözüm önerilerini oy birliğiyle onayladı.

Ardından Elektrik Bakanı Kemal Muhammed, Kürdistan Bölgesi'ndeki elektrik durumu ve 30 Kasım’da elektrik sisteminde meydana gelen genel kesintiler sorunu ile elektrik üretimi arttırılma yönündeki çalışmalar ve projeler hakkında bir rapor sundu.

Kürdistan Bölgesi’nde üretilen elektriğini Irak'ın diğer bölgelerine satıldığı iddialarını reddeden Bakan Muhammed, 30 Kasım’da yaşanan genel kesintiden sonra şu anda 3 bin 473 MW elektrik üretildiğini ve elektrik durumunun normale döndüğünü söyledi. Daha sonra elektrik durumunun iyileştirilmesi, genel kesintilerin önlenmesi ve üretilen elektrik oranının azaltılması yönünde çeşitli öneri ve talepler sunuldu.

Bakanlar Kurulu, Maliye ve Ekonomi Bakanlığı ile ilgili taraflara, ihtiyaçların sağlanması ve gerekli bütçenin tahsis edilmesi için gerekli tedbirlerin alınması yönünde talimat verdi.

Maliye ve Ekonomi Bakanı Awat Şeyh Cenab, sınır kapıları ve gümrükler konusunda koordinasyon ve iş birliğinin geliştirilmesini görüşmek üzere İçişleri Bakanı Reber Ahmed ile beraber Bağdat'a yaptıkları ziyaretin sonuçları hakkında kurula bilgi verdi.