PWK: Kürdistan Bayrağı 100 yılı aşkın süredir ulusal bir değer olarak kabul edilmekte

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK), Kürdistan Bayrağının “100 yılı aşkın süredir, ulusal bir değer olarak kabul edildiğini” belirtti.

PWK Basın Bürosu, 17 Aralık Kürdistan Bayrağı Günü münasebetiyle kutlama yayımladı.

“Kürdistan Bayrağı, Kürtler tarafından Kuzey Kürdistan'da kurulan Teşkîlat-ı Îçtîmaîye Cemiyetî tarafından 1920 yılında kabul edilen bayraktır.” denilen açıklamada, Kürdistan Bayrağı’ndaki renklerin ve bayrağın ortasında yer alan güneşin sembolize ettiği değerler anlatıldı.

Kürdistan Bayrağı’nın Hawar Dergisi’nin 1932’de yayınlanan 11. sayısında da renkli bir şekilde yayınlandığı bilgisine yer verilen kutlama mesajında, “İran Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-İ) 1945 yılında bu Kürdistan Bayrağı’nı kabul etti. 17 Aralık 1945 günü PDK-Î Peşmergeleri, Doğu Kürdistan’da Mahabad Belediyesindeki İran Bayrağını kaldırarak, yerine Kürdistan Bayrağı’nı astılar. 1946 yılında Doğu Kürdistan’da kurulan Kürdistan Cumhuriyeti Devleti’nde (Mehabad Kürt Cumhuriyeti) bu bayrak küçük bazı değişikliklerle resmi Kürdistan Bayrağı olarak kabul edilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

“Kürdistan Cumhuriyeti’nin yıkılmasından önce, Pêşewa Qazî Mihemed ‘Bu bayrağı yere düşürmeyeceğinize inanıyorum’ diyerek, bayrağı ölümsüz lider Mele Mustafa Barzani’ye teslim etmiştir.” sözlerine yer verilen mesajın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“1920 yılında kabul edilen Kürdistan Bayrağı, 1992 yılında ilan edilen Güney Kürdistan Federe Devleti tarafından Kürdistan’ın resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir. 17 Aralık, Kürdistan Bölge Parlamentosu tarafından Kürdistan Bayrağı Günü olarak kabul edilmiştir. Kürdistan bayrağı aynı zamanda 200 yıldır devam eden özgürlük mücadelemizin de sembolüdür. Bu bayrak, 100 yılı aşkın bir süredir, ulusal bir değer olarak kabul edilmiştir. Bu bayrak dünyadaki tüm Kürdistanlılar tarafından Kürdistan Bayrağı olarak kabul edilmelidir. 17 Aralık’ta tüm ulusal ve Kürdistani duygularımızla bayrağımızı yükseltelim.”