Erdoğan’dan dünyaya Gazze tepkisi: Tarih göz yumanları hak ettiği şekilde yargılayacak

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Anlı şanlı onca devletin İsrail'in katliam ve hırsızlık üzerine kurulu vahşi saldırıları karşısında eli kolu bağlı durması, insanlık adına utanç vericidir." dedi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde konuşma yaptı.

Gazze'deki durumla ilgili açıklama yapan Erdoğan, “Gazze’de işlenen insanlık suçları karşısında sergilenen dehşet verici tavırlarda şahit oluyoruz. Gerçekten de yapabilecek olan Gazze'deki katliamı engellemiyor. Bunu samimiyetle yapmak isteyen ise böyle bir imkana sahip değil.” dedi.

Dünya devletlerinin İsrail'in saldırıları karşısında eli kolu bağlı halde durmasının, insanlık adına “utanç verici” bir durum olduğunu ifade eden Erdoğan, “Tarih bu iğrenç tabloyu, buna yol açanları, buna göz yumanları, bunu meşrulaştırmaya çalışanları hak ettikleri şekilde yargılayacaktır.” diye konuştu.

“Biz bu yargılamanın tarihe bırakılmadan hemen yapılması gerektiğine inanıyoruz.” diye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başlattığımız girişimler dünyada giderek daha güçlü destek buluyor. İnşallah 2024 zalimlerin hak ettikleri cezayı gördüğü, mazlumların yaralarının sarıldığı bir yıl olacaktır diye inanıyorum.” ifadelerini kullandı.