Bakanlar Kurulu, federal hükümete çalışanların maaş sorununu temelden çözme çağrısında bulundu

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplandı.
Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplandı.

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin katılımıyla 20 Aralık 2023 Çarşamba günü haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda Kürdistan Bölgesi'ndeki yabancı çalışanların çalışmasına ilişkin yönerge taslağı ile genel bütçe, petrol ve doğalgaz kanunlarının değiştirilmesine ilişkin iki madde görüşüldü.

Toplantının ilk bölümünde, ilgili bakanlar genel bütçe, petrol ve doğalgaz kanunlarında değişiklik yapılmasına ilişkin iki maddeyi sundu ve Kürdistan Bölgesi'nin mali haklarının ödenmesi amacıyla Irak Parlamentosunun onayına gönderilecek federal bütçe yasasında değişiklik yapılmasına yönelik yasa tasarısı taslağı üzerinde çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Bakanlar Kurulu, çalışanların maaş ve mali haklarının siyasi çekişmelerle karıştırılmaması gerektiğini vurgulayarak federal hükümetten 2024 yılında bu sorunu temelden çözmesini beklediğini ifade etti.

Toplantının ikinci bölümünde, Planlama Bakanı Dara Raşid tarafından sunulan Kürdistan Bölgesi'ndeki yabancı çalışanların çalışmasına ilişkin yönerge taslağı ele alındı. Toplantıda, yönergenin amacının çalışma izinlerini, vizeleri ve oturma izinlerini düzenlemek, yabancı çalışanların yasa dışı girişini önlemek ve Kürdistan Bölgesi'ndeki gençlere daha fazla iş fırsatı yaratarak şirket sahiplerinin yerel çalışanlara daha fazla yönelmesini sağlamak olduğu belirtildi.

Son olarak Şehitler ve Enfal Yakınları Bakanı Abdullah Hacı Mahmud, haklarını güvence altına almak amacıyla siyasi tutukluları ilgilendiren çeşitli önerileri Bakanlar Kuruluna sundu. Kurul, önerileri onayladı ve bakanlığa, bu konuda Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Bağdat'taki yetkililerle çabalarını sürdürmesi talimatını verdi.