Seçim günü uygulanacak yasaklar belirlendi

HABER MERKEZİ 

Yerel seçimlerde oy verme günü eğlence yerleri kapalı kalırken, saat 06.00'dan saat 23.59'a kadar içki satışı ve umuma açık yerlerde içki içilmesi yasak olacak.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine, ilişkin kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre 31 Mart'ta saat 06.00'dan 23.59'a kadar içki satışı ve kamuya açık yerlerde içki içilmesi yasak olacak. Güvenlik güçleri dışında herkesin silah ya da kesici, delici alet taşıması da yasaklandı.

Seçim günü kahvehane, kıraathane, kafe ve internet kafe gibi eğlence mekanları kapalı olacak. Eğlence yeri niteliği taşıyan lokantalarda ise yalnızca yemek hizmeti verilebilecek.

Seçim yasaklarına uyulması şartı ile saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.

Oy verme günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak.

Saat 18.00 ile 21.00 arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak ancak YSK'nin gerek görmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

YSK'nin seçimlerle ilgili bir diğer kararına göre oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, basın yayın organlarında kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla seçmenin tercihi etkileyebilecek yayınlar yapılamayacak.

Bu süre dışındaki yayınlarda ise anket ya da araştırmaların tarafsızlık ilkesine şekilde verilmesi, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığı, katılımcı sayısı, araştırmanın kim tarafından finanse edildiği bilgilerinin bulunması zorunlu olacak.