Erbil'de oyların manuel sayımı devam ediyor

HABER MERKEZİ

Erbil’de bugün sabah saat 10.00'da başlayan manuel sayım süreci, devam ediyor.

Özel oylama 16 Aralık 2023 Cumartesi günü gerçekleşirken, Kürdistani bölgeler ve Kerkük dahil, Irak’ın 15 ilinde 18 Aralık 2023 Pazartesi sabahı saatlerinde başlayan genel oylama saat 18.00’e kadar devam etti.

Bugün saat 10:00'da Kürdistan Bölgesi’nin illeri de dahil Irak'ın illerindeki komisyon merkezinde binden fazla sandıkta oyların manuel sayımı başladı.

Erbil'de kamplarda yaşayan mülteciler ve güvenlik güçleri tarafından kullanılan 35 oy sandığı vardı. Elektronik oylama bilgilerinin bu sandıklardan komisyonun Bağdat'taki merkezine aktarılamadığı için oyların manuel sayımı bu sabah başladı.

Kurdistan24 muhabiri Hoşmend Sadık, "Komisyon personelleri, 35 sandıktaki oyların manuel sayımına başlamış durumda.” dedi.

Komisyon merkezinde oyların manuel olarak ayrılmasının izlenmesinde Kürdistan Demokrat Partisi'ni (KDP) temsil eden Saib Hereni, Kurdistan24'e yaptığı açıklamada, "Teknik sorunları olan ve 15 bin 750 oy içeren 35 özel sandıkta oyların manuel olarak ayrılması başladı.” ifadelerini kullandı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, 19 Aralık 2023 Salı günü genel ve özel oylamadaki ön sonuçlarını açıkladı. Açıklandığı sonuçlara göre KDP Ninova ilinde 127 binden fazla oy aldı.

KDP temsilcisi Hereni, “Ninova ilindeki oylamanın sonuçları, özel oyların manuel olarak ayrılmasının ardından değişecek, çünkü bu sandıklardaki oyların çoğunluğunun bizim oylarımız olduğundan eminiz. Ninova il meclisine 2 sandalye daha kazanacağımızı tahmin ediyorum.” dedi.

Sayım sürecinin seçimleri izleyen tüm siyasi partiler ile yerel ve uluslararası kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla yürütüldüğünü ifade eden Hereni, “Sandıkların manuel sayımı tamamlandıktan sonra, sandıktaki oyların sayısı duvara asılacak.” ifadesini kullandı.

İllere göre genel ve özel oylama dahil il genel meclisi seçimlerine katılım oranı:

Kerkük: %66

Salahaddin: %59

Anbar: %57

Ninova: %53

Musenna: %44

Diyala: %43

Basra: %43

Kerbela: %40

Babil: %40

Kadısiye: %38

Wasıt: %37

Necef: %32

Zikar: %31

Misan: %29

Bağdat-Karx: %32

Bağdat-Rassafa: %21

Kürdistan Bölgesi kentlerindeki mülteci kamplarında onlarca sandık kurularak 16 Aralık Cumartesi günü sadece özel oylama gerçekleşmişti.

Kürdistan Bölgesi'nde gerçekleşen özel oylamada katılım oranı:

Süleymaniye: %89

Erbil: %81

Duhok: %67