DEM Partili Sakık’tan Erdoğan’a: Bu kanı durdurmaya varsanız biz de varız

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a “Bu topraklara yapabileceğimiz en büyük iyilik bu kanı, bu şiddeti durdurmaktır; varsanız biz de varız.” çağrısında bulundu.

Sırrı Sakık, Meclis Genel Kurulu’nda 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nin maddelerine ilişkin söz aldı.

Çözüm yerinin Meclis olduğunu ancak sürekli savaş tezkerelerine onay verildiğini belirten Sakık, “Biz bu acıyı hep yüreğimizde hissediyoruz. Son iki gündür bu kürsüde böylesi çok ilginç sözler, tehditler, hamaset, ne derseniz hepsi var. Bunların hiçbirinin bir çözüm olmadığını biliyoruz. Sevgili Ahmet Arif aynen şöyle diyor: ‘Nerede bir can ölse oralı olur yüreğim./ Olmalı zaten/ Olmazsa insan olmaz yüreğim’ Biz de bu canları yüreğimizden bir parça olarak görüyoruz, Anadolu'nun yoksul çocukları. O sıvasız evleri gördük hep beraber, yıllardır o evlere ateş düşüyor ve oralarda büyük acılarla aileler baş başa kalıyorlar.” diye konuştu.

Sakık, yaşamını yitirmeden bir hafta önce sosyal medyada paylaşım yapan Ankaralı teğmen Alperen Emir’in yaptığı paylaşımı da Meclis kürsüsünde göstererek, okudu.

Sakık, “Ne diyor biliyor musunuz, sizlere sesleniyor, diyor ki: ‘Savaş, savaşmayana güzeldir’ Asıl burada sizleri kastediyor, sizleri; bu savaşta yaşamını yitiren birisi. Size sesleniyor, diyor ki: ‘Biz, yoksul Anadolu çocukları gidiyoruz, ölüyoruz’  Siz, ey Parlamento, bana gösterin, geçmişten bugüne kadar, kırk yıllık süre içerisinde bir tek milletvekilinin çocukları ve yakınları ölmüş mü? Asla ölmüyor ama savaşın faturasını yoksul Anadolu çocukları ödüyor. Böylesi bir keyfiyet de yok. Çıkıp burada sürekli ‘vatan, millet’ diyorlar ve sokakları tetikliyorlar. Buna hiçbirinizin, hiçbirimizin hakkının olmadığını söylüyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sakık’ın konuşmaların tepki gösterdi.

Sırrı Sakık’ın “Bu topraklarda barışın hayat bulmasını inşa olmasını istiyorum. Ben yürekten sizi göreve davet ediyorum” sözlerine Süleyman Soylu, “Ya, ne göreve davet ediyorsun? Savaş devletler arasında olur.” söyleminde bulundu.

DEM Partili Sakık, Soylu’ya, “Bağırma haddini bil! İnsanlar konuşuyor, sen orada hamaset yapıyorsun. Terbiyesiz adam!” diye tepki gösterdi.

Sakık, sözlerini, “Bunu zaten tanırız, biliriz; tükenmiş, bizim üzerimizden var olmaya çalışıyor.” ifadesiyle sürdürdü.

Türkiye’nin ihtiyacı olan tek şeyin barış olduğunu vurgulayan Sakık, Erdoğan'a seslenerek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu topraklarda barışa ihtiyacımız var, bu topraklarda birbirimizi ötekileştirmeye hiç kimsenin hakkı yok. Sizler Amin Maalouf’un dediği gibi ömrünüzün gün batımındasınız, bizler de öyleyiz. Bu topraklara yapabileceğimiz en büyük iyilik bu kanı, bu şiddeti durdurmaktır; varsanız biz de varız.”