Mağara resimlerindeki kesik parmakların gizemi çözüldü

HABER MERKEZİ 

Fransa ve İspanya'da, Paleolitik çağdan kalma mağara resimlerindeki kesik parmakların sırrı çözülürken, bunun bir ritüelin parçası olduğu belirtildi.

Avrupa İnsan Evrimi Çalışmaları Topluluğu'nun düzenlediği zirvede sunulan makalede, 25 bin yıllık mağara resimlerine ilişkin bilgiler yer aldı.

Vancouver'daki Simon Fraser Üniversitesi'nden arkeolog Mark Collard'ın liderliğindeki uzmanlar, Paleolitik çağında insanların parmaklarının bilinçli bir şekilde kesildiğini ortaya koydu.

Collard, "Bu insanların parmaklarının, doğaüstü varlıklardan yardım almayı amaçlayan ritüeller sırasında kasıtlı olarak kesildiğine dair ikna edici kanıtlar var." dedi.

Bu ritüelin belirli bir bölgeye özgü olmadığını söyleyen Collard, "Bugün de parmakların kesilmesini teşvik eden pek çok toplum var ve tarih boyunca da uygulama yapılmış." ifadelerini kullandı.

Endonezya'nın Yeni Gine yaylalarındaki Dani kabilesine işaret eden bilim insanı Collard, bu ritüeli şu sözlerle açıkladı:

“Orada kadınların, sevdiklerinin ölümünün ardından bazen bir veya daha fazla parmağı kesiliyor. İnanç sistemleri farklı olsa da, Avrupalıların Paleolitik çağda da aynı şeyi yaptığına inanıyoruz. Bunun, kesin bir rutin olmayan ancak tarih boyunca çeşitli zamanlarda meydana gelen bir uygulama olduğunu düşünüyoruz."