Biden'dan Irak ve Suriye'de operasyon sinyali: İleri adımlar atmaya hazırız

ABD Başkanı Joe Biden
ABD Başkanı Joe Biden

HABER MERKEZİ

ABD Başkanı Joe Biden, Kongreye yazdığı mektupta Irak ve Suriye’deki ABD üslerine düzenlenen saldırılara değinerek, "ABD, daha fazla tehdit ya da saldırı olması durumunda gerekli ve uygun şekilde daha ileri adımlar atmaya hazırdır." dedi.

Irak ve Suriye’deki ABD üslerine yönelik saldırıları devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden, söz konusu ülkelerdeki üslerini korumak için operasyon düzenleyebileceğinin sinyalini verdi.

Biden, Kongreye yazdığı mektupta, İran yanlısı milis gruplarının Irak ve Suriye'de ABD personeline ve tesislerine yönelik bir dizi saldırı gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Bu saldırılar ABD personelinin yaralanmasına yol açmış ve hem ABD personelinin hem de ABD kuvvetleriyle birlikte görev yapan koalisyon güçlerinin hayatlarını ciddi bir tehdit altına sokmuştur” dedi.

Biden emri doğrultusunda ABD ordusunun Irak ve Suriye'de söz konusu milis gruplarına karşı saldırılar düzenlediğini belirttiği mektubunda, “ABD, daha fazla tehdit ya da saldırı olması durumunda gerekli ve uygun şekilde daha ileri adımlar atmaya hazırdır.” dedi.

İsrail'in 7 Ekim'de Gazze Şeridi'ne saldırılarının başlamasının ardından Irak ve Suriye'de ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin bulunduğu üslere yönelik saldırılar artmaya başladı. Saldırıların çoğunu İran yanlısı Şii milis grupların çatısı altında toplandığı "Irak İslami Direnişi" adlı grup üstlenmişti.

Kürdistan Anti Terör Birimi, 27 Aralık 2023 Çarşamba günü yerel saatle 19.50'de Erbil'in kuzeyindeki Behirke nahiyesine bağlı Aşokan köyü yakınlarında bir dronenin koalisyon güçleri tarafından düşürüldüğünü bildirmişti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, 25 Aralık 2023 Pazartesi gecesi Irak'ta ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı koalisyon üssüne bomba yüklü insansız hava aracı (İHA) ile saldırı gerçekleştiren Kataib Hizbullah örgütüne ait 3 tesisin hedef alındığını açıklamıştı.