Abbas: Filistin halkı kapsamlı bir soykırım savaşına maruz kalıyor

HABER MERKEZİ 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin halkının bir kapsamlı soykırım savaşına maruz kaldığını belirterek, "Gazze’ye yönelik sorumluluğumuzdan vazgeçmeyeceğiz." dedi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre Abbas, Fetih Hareketi’nin kuruluşunun 59. yıl dönümü dolayısıyla bir konuşma yaptı.

İsrail’e seslenen Abbas, "Saldırganlığınız ve terörünüz arttıkça, halkımız topraklarına ve meşru ulusal haklarına sahip çıkma konusunda daha güçlü, daha azimli ve daha dirençli hale gelecektir." diye konuştu.

Abbas, "Direniş gösteren Filistin halkımız, bugün, Gazze Şeridi’nde, Batı Şeria’da ve Kudüs’te milli davamızın insani davamıza dönüştürülmesini amaçlayan, 1948’deki Nekbe’nin tekrarı niteliğinde kapsamlı bir soykırım savaşına maruz kalmaktadır." dedi.

Filistin halkının topraklarında kalacağının altını çizen Abbas, "Filistin halkının tek meşru temsilcisi Filistin Kurtuluş Örgütü liderliğinde, ne pahasına olursa olsun topraklarımızdan göç etmeyi asla kabul etmeyeceğiz." açıklamasında bulundu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının derhal durdurulması ve Gazze’ye insani yardım girişinin hızlandırılması talebinde bulunan Abbas, "İşgal (İsrail) ordusunun ve yerleşimcilerin çılgınca savaşına maruz kalan Gazze Şeridi’nden ve Batı Şeria’dan yerinden edilmelere izin vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Gazze’ye yönelik konuşan Abbas, "Bir karışını dahi bırakmayacağımız Gazze Şeridi, işgal altındaki Filistin topraklarının bir parçasıdır. Gazze’ye yönelik sorumluluğumuzdan vazgeçmeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Abbas, "Tek çözüm, Filistin halkının özgürlüğü, bağımsızlığı ile haklarının tanınması ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin topraklarının tamamındaki İsrail işgaline son verecek uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi yoluyla uluslararası meşruiyet kararlarına bağlı siyasi çözüme yönelmektir." dedi.