Pentagon Sözcüsü güçlerinin Irak'tan çekilme sürecine ilişkin konuştu

HABER MERKEZİ 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Pat Ryder, Irak’tan çekilmeyecekleri sinyalini vererek, “Böyle bir planımız yok.” dedi.

Sözcü Pat Ryder, basına yaptığı açıklamada, ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı Uluslararası Koalisyonun Irak’taki varlığına değindi.

DAİŞ’e karşı çalışmalarının devam ettiğini savunan Ryder, “Irak’taki güçlerimizi çekmek gibi bir planımız yok.” ifadesini kullandı.

Pat Ryder, Irak Hükümetinin güçlerin ülkeden çekilmesi konusunda ABD Savunma Bakanlığını bilgilendirmediği ve böyle bir talep almadıklarını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, güçlerinin Irak Hükümetinin talebi üzerine ülkede bulunduğunun altını çizdi.

Asaib Ehlilhak Hareketi'ne bağlı Sadikun Koalisyonu, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin ülkedeki koalisyon güçlerinin görevine son verilmesi adımını desteklerini duyurarak, ABD güçlerinin Irak’tan çekilmesi için parlamentoda imza toplama kampanyası başlattı.

Şu ana kadar parlamentoda başlatılan kampanya kapsamında 50’den fazla imza toplandı.

Haşdi Şabi'ye bağlı Nujaba Hareketi, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin varlığını "Irak'ın güvenliğine tehdit" olarak nitelendirmişti.

Nujaba Hareketi, varlığının Irak ordusunun zayıflamasına neden olduğu için ABD'nin Irak'ın iç işlerine karışmasının engellenmesi çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komitesi, Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığına bir rapor göndererek, DAİŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyonun görevini sona erdirmek için gerekli önlemleri alması yönünde çağrıda bulundu.

Çekilmeleri halinde bu, ABD askerlerinin Irak'tan 2. kez çekilmesi olacak. ABD, 2003'te Irak'a asker gönderip 2011'de geri çekilmiş, ancak 2014'te DAİŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyonun bir parçası olarak geri dönmüştü.