DEM Parti belediye başkan adaylarını belirlemek için ön seçimlerde

DEM Parti'de belediye başkan adayları ön seçimlerle belirleniyor
DEM Parti'de belediye başkan adayları ön seçimlerle belirleniyor

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart yerel seçimlerinde göstereceği belediye başkan adaylarını belirlemek için dün, ön seçim yapmaya başladı.

DEM Parti’nin Türkiye genelinde 90 merkezde gerçekleştireceği ön seçimin ilk gününde Van, Mardin, Şırnak, Siirt, Batman, Urfa’nın da aralarında bulunduğu 11 il ve ilçelerinde sandık kuruldu.

Ön seçimde 100 bin delegenin oy kullanması beklenirken yüzde 50+1 oy alan, aday olabilecek.

13 bin 500 delegenin oy kullanacağı Van’da, kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerdeki seçim ertelendi.

DEM Parti’den yapılan yazılı açıklamada, adayların seçilmesi için yüzde 50+1 şartının arandığı belirtilirken, “Bu çoğunluğun yakalanamaması halinde ilgili yerlerde bir sonraki gün, ikinci tur seçim yapılacak. Delegelerin oy verirken eşit temsil nedeniyle bir kadın ve bir erkek adaya oy vermesi gerekiyor.” denildi.

Gün boyu devam eden oy kullanma işlemleri, saat 17’ye kadar sürdü. 737 delegenin oy kullandığı Mersin’in Akdeniz ilçesinde, hiçbir aday yüzde 50+1 oy alamadı. Bunun üzerine ön seçim ikinci tura kaldı.

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde 645 delege oy kullandı. Burada da adaylar yeterli oy alamadığı için ön seçim ikinci tura kaldı. İkinci turlar yarın yapılacak. Diğer kentlerdeki oy sayımı ise sürüyor.

Yaklaşık 10 bin delegenin oy kullanacağı Mardin’de, 10 noktaya sandık kuruldu. Hafta içinde DEM Parti’nin canlı yayınlarla tanıttığı aday adayları, delegelerin oyuna sunuldu.

DEM Parti’nin ön seçim yapacağı, aralarında Diyarbakır’ın da olduğu, diğer yerlerde bugün sandık kurulacak.

Bu arada DEM Parti’nin, batı illerindeki stratejisi ile ilgili tartışmalar sürerken 7 ilde daha kendi adaylarıyla seçime girme kararı aldı.

Merkezi Seçim Koordinasyonu ile Yerel Yönetimler Komisyonu’nun çalışmaları sonunda DEM Parti Ankara, Antalya, Bolu, Konya, Kocaeli, Kayseri ve Samsun’da kendi adaylarıyla girme kararı aldı. Parti yönetimi daha önce de 27 ilçede kendi adaylarıyla gireceğini açıklamıştı.