Neçirvan Barzani: Kürdistan Bölgesi'ne yönelik drone saldırıları Irak'ın egemenliğinin ihlali

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Bağdat'a karşı tüm yükümlülüklerini yerine getirdi.”
Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani
Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani

HABER MERKEZİ

Başkan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin, Bağdat'a karşı tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini, bölgeye yönelik drone saldırılarının Irak'ın egemenliğinin ihlali olduğunu söyledi.

Başkan Neçirvan Barzani, bugün (14 Ocak 2024) Irak'ın başkenti Bağdat’ta düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Iraklı yetkililerle yaptığı görüşmelerde halkın geçim meselesini ele aldığını belirten Barzani, “Kanaatimizce Kürdistan Bölgesi Hükümeti Bağdat'a karşı tüm yükümlülüklerini yerine getirmiştir. Maaş meselesi siyasi meseleye dönüştürülmemeli.” dedi.

Barzani, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani'nin maaş meselesini çözme konusunda çok iyi bir anlayış gösterdiğine dikkat çekerek, “Bu meseleyi çözmek için elinden geleni yapacağına eminim. Bugün Irak Bakanlar Kurulundan bir karar çıktı. Bu iyi bir başlangıç." ifadesini kullandı.

Iraklı yetkililerle ayrıca güvenlik meselesi ve drone saldırılarını görüştüğünü kaydeden Neçirvan Barzani, “Bağdat’tan drone saldırılarının tekrarlanmayacağına dair herhangi bir garanti almadım. Kürdistan Bölgesi'ne yönelik drone saldırıları Irak'ın egemenliğinin ihlalidir. Biz bu tür saldırıların önlenmesinden yanayız.” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesi heyetinin daha önce maaş ve bütçe sorununu çözmeye yönelik ciddi çalışmalar yaptığına işaret eden Neçirvan Barzani, şimdi Bağdat'ın bu konuda taahhütte bulunması gerektiğini söyledi.

Başkan Barzani, Kürdistan Parlamento seçimlerinin ertelenmesine dair, "Ne yazık ki parlamento seçimleri ertelendi. Irak Bapımsız Yüksek Seçim Komisyonu heyetinden önümüzdeki birkaç gün içinde Erbil'i ziyaret etmelerini ve arkadaşlarımızla kesin olarak Kürdistan Parlamento seçimlerinin tarihini belirlemek için görüşmelerde bulunmalarını istedik." ifadelerini kullandı.