UNRWA: Gazze’de insanlar dünyanın gözü önünde ölüyor

HABER MERKEZİ 

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA), İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi’nde yaşanan felakette, “insanların dünyanın gözü önünde ölmeye devam ettiğini” belirtildi.

UNRWA’nın X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde gün geçtikçe derinleşen açlık ve insani krize dikkat çekildi.

“Gazze’de eşi benzeri görülmemiş bir felaket gözlerimizin önünde yaşanıyor.” denilen açıklamada, Gazze’de her geçen saatin “daha çaresiz” olduğu vurgulanırken paylaşımda, “İnsanlar dünyanın gözü önünde ölüyor.” ifadesi kullanıldı.

UNRWA’dan iki gün önce yapılan açıklamada ise "Gazze'de 2 milyondan fazla insanın devasa insani ihtiyaçları, 16 bağışçı ülkenin UNRWA'ya finansal desteğini durdurma kararı sonrası derinleşme riskiyle karşı karşıya bulunuyor." ifadesine yer verilmişti.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini de kuruma yönelik finansal desteğin askıya alınmaya devam etmesi halinde, sadece Gazze'de değil bölge genelindeki çalışmalarını bu ay sonundan sonra büyük ihtimalle durdurmak zorunda kalacakları uyarısında bulunmuştu.