Jake Sullivan: Saldırı ve tehditlere karşılık vereceğiz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan

HABER MERKEZİ

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin Orta Doğu’daki İran destekli gruplara daha fazla saldırı planladığını belirterek, İran'ın silahlı gruplara yönelik politikasını değiştirdiğine dair hiçbir belirti olmadığını söyledi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki İran destekli Husiler’e yönelik düzenlediği hava saldırılarının ardından, açıklamalarda bulundu.

ABD’nin saldırı ve tehditlere yanıt vereceğini belirten Sullivan, “Güçlerimiz saldırıya uğradığında, insanlarımız öldürüldüğünde ABD'nin karşılık vereceğine dair net bir mesaj göndermeye devam etmek için ek saldırılar ve ek eylemler gerçekleştirme niyetindeyiz.” dedi.

İran'ın silahlı gruplara yönelik politikasını değiştirdiğine dair hiçbir belirti olmadığını kaydeden Jake Sullivan, “Son saldırı, ABD’nin tepkisinin sonu değil başlangıcıydı. Bazıları görülen, bazıları belki de görülmeyen daha fazla adım olacak. Bunu ucu açık bir askeri eylem olarak tanımlamıyorum." ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, gece saatlerinde Yemen’de 13 bölgede 36 noktaya saldırı düzenlendiği aktarılmıştı.

- Ne olmuştu?

Ürdün’de Suriye sınırı yakınındaki Rukban'da Tower 22 adındaki üs, 28 Ocak'ta gece saatlerinde bomba yüklü drone saldırısıyla hedef alınmıştı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, 3 ABD askerinin yaşamını yitirdiği, 34 askerin de yaralandığı bildirilmişti.