Erzincan-Maden bulunan bölgede toprak kayması

HABER MERKEZİ 

Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeninin bulunduğu geniş bir alanda yaşanan toprak kayması nedeniyle birçok kişinin toprak altında kaldığı belirtildi.

Çöpler köyündeki altın madeninin bulunduğu bölgede, büyük bir alanda toprak kayması meydana geldiği ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.

Toprak altında kalanların olabileceği ihtimali üzerine ekipler, bölgede arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Olayın ardından bölgeye giderek incelemede bulunan Vali Hamza Aydoğdu, ekiplerden bilgi aldı.

Bölgedeki çalışmaları takip eden Aydoğdu, "Toprak altında kalanlar var, sayı net değil. Arama kurtarma çalışmalarımız başladı." dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamada, "Bugün saat 14.00 sıralarında Erzincan ilimiz İliç ilçesinde bir maden ocağında toprak kayması meydana gelmiş olup göçük altında vatandaşlarımız olduğu bilgisi alınmıştır. Olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerimizden personel sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz." denildi.

Türkiye Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da olayla ilgili 4 savcının görevlendirildiğini açıkladı.

"Erzincan ilimize bağlı İliç ilçemizde bulunan maden sahasında 14.30 sularında toprak kayması yaşanması hepimizi derinden üzdü. Olayla ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmış olup 4 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir." diyen Bakan Tunç, "Erzincanlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, göçük altında kalan madenci kardeşlerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyorum." ifadesini kullandı.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise Habertürk canlı yayınında, "Göçük değil heyelan olduğu söyleniyor. Şu anda 10-12 kişiye ulaşılamadığı söyleniyor. Heyelan altında kaldı diyemiyoruz gelmeyen de olabilir." diye konuştu. 

Madene daha önce dava açan köylülerden olan Sedat Cezayirlioğlu ise bölgeye ulaşmaya çalıştığını belirterek, “Milyarlarca ton siyanürlü atık patladı. Madenin 350 metre altında Fırat Nehri var. Onu engellemeye çalışıyorlar.” dedi.