PWK’den Uluslararası Anadili Günü mesajı

Kürdistan Yurtseverler Partisi
Kürdistan Yurtseverler Partisi

HABER MERKEZİ

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK), Anadili Günü münasebetiyle yayımladığı mesajında, Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de Kürtçe konuşma ve öğrenme konusunda özel programların oluşturulması çağrısında bulundu.

UNESCO’nun çağrısıyla 1999 yılından bu yana her yıl 21 Şubat’ta kutlanan “Uluslararası Anadili Günü” münasebetiyle PWK Basın Bürosu tarafından bir mesaj yayımlandı.

PWK tarafından yayımlanan mesajda, “Dünya üzerinde hiç bir dil Kürt dili kadar bu boyutta zulüme, haksızlığa, asimilasyon girişimine maruz kalmamıştır. Yaşanan tüm engellemelere rağmen, Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de, Kürtçe (Kurmanci, Zazakî/Kirdkî)  seçmeli ders hakkı kabul edilmiş ve Kürtçe eğitim ile televizyon alanında bazı olumlu adımlar atılmışsa da; ne yazık ki Kürt dili anayasa ve ilgili yasalarda ve Türkiye Parlamentosunda hala da  yok sayılmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Hala Kürtçe anadiliyle eğitim hakkı ve Kürtçe’nin resmi dil olarak kabul edilmediği belirtilen açıklamada, “Türkiye Devleti’nin onlarca yıldır yürüttüğü asimilasyon, red ve inkar siyasetinden dolayı hala da Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de milyonlarla tanımlanabilecek bir Kürt kitlesi Kürtçeyi bilmiyor, anadiliyle konuşamıyor. Bu derin bir trajedi ve travmadır; buna yol açmak bir insanlık suçudur.” denildi.

Açıklamanın devamında Kürtçe konuşma ve öğrenme konusunda özel programların oluşturulması çağrısı yapılarak şu ifadelere yer verildi:

“Kürt aileler çocukları için Kürtçe seçmeli dersi seçmelidirler. Kürtçe günlük yaşamda esas dilimiz olmalıdır. Kürtçe öğrenilmesini ve konuşulmasını yaşamın esas prensiplerinden biri olarak yerine getirmeliyiz.

Tüm Kürt siyasi partileri, STK’ları, demokratik kitle örgütleri, TV, radyo ve basın-yayın kuruluşları; Kürt siyasetçi, yazar, sanatçı, aydınları; tüm siyasal, kültürel, sanatsal, yazınsal ve yayın faaliyetlerinde Kürtçeyi temel dil olarak kullanmalıdırlar, Kürtçeye öncelik vermelidirler.

Bütün belediyeler, vakıflar ve işadamlarımızın, Sivil Toplum Kuruluşları’nın Kürtçe ana dille eğitim yapan okulların, kursların açılması için öncülük yapmaları ulusal bir görev olarak önümüzde durmaktadır.

Anadili günü Kürtçe ana dille eğitim hakkının kazanılmasının, Kürtçenin resmi bir dil olarak kabul edilmesinin başlangıcı olsun. Sadece 21 Şubat günü değil, her gün, her Kürt, anadilinde konuşmalıdır.”