Irak Federal Mahkemesinden önemli kararlar

Irak Federal Mahkemesi
Irak Federal Mahkemesi

HABER MERKEZİ

Irak Yüksek Federal Mahkemesi, Kürdistan Parlamentosunda bileşenlere ayrılan kota sandalyelerin sayısının anayasaya aykırı olduğuna karar verildi. Böylelikle Kürdistan Parlamentosunda sandalye sayısı 111'den 100'e düşürüldü.

Federal Mahkeme, bugün (21 Şubat 2024) Kürdistan Bölgesi'ndeki memur maaşları ile Kürdistan parlamento seçimlerine ilişkin yasaya ilişkin şikayetlerin çözümlenmesi için oturum düzenledi.

Oturumda alınan kararlar:

1. Irak Anayasasının 111’inci ve 112’inci maddesine göre Irak’ta bulunan petrol ve doğal gaz, çeşitli bölge ve vilayetlerde yaşayan bütün Irak halkının malıdır. Dolayısıyla hiç kimseye haksızlık yapılmamalıdır.

2. Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümetlerinin memur maaşlarının geciktirmeden ödenmesi için birlikte çalışmaları gerekir.

3. Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri, çalışanlarının mali haklarını ve maaşlarını ödemek için genel bütçe kanununa uymak zorundadır.

4. Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, memur maaşlarının ödenmesi sorumluluğunu üstlenmeli ve iki hükümet (Kürdistan Bölgesi ve Irak) arasındaki sorunları çözmeli.

5. Irak Hükümetinin, Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarını ödemesi ve artık Kürdistan Bölgesi Hükümetine borç vermemesi gerekir.

Oturumda, Kürdistan Bölgesi'nin 4 seçim bölgesine bölünmesi gerektiğine ve parlamentoda bileşenlere ayrılan kota sandalyelerin sayısının anayasaya aykırı olduğuna karar verildi. Böylelikle Kürdistan Parlamentosunda sandalye sayısı 111'den 100'e düşürüldü.