Bakanlar İliç'te: Kayma durana kadar arama çalışmalarına ara verildi

HABER MERKEZİ 

Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, liç alanındaki kayma durana ve güvenli çalışma imkanı sağlanıncaya kadar Erzincan'da arama kurtarma faaliyetlerine ara verildiğini duyurdu.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçinin arama kurtarma çalışmalarına, adli sürece ve bölgede yürütülen ölçümlere ilişkin bakanlar tarafından yeni açıklamalar yapıldı.

Bakan Yerlikaya, Erzincan heyelan bölgesindeki kayma durana kadar arama kurtarma çalışmalarına ara verildiğini belirttiği açıklamasının devamında şu sözleri kullandı:

"Olayın olduğu andan itibaren, çok büyük bir seferberlik halinde çalışmalar sürüyor. 3 bine yakın personel, 800'ün üzerinde araç gereç var. Bu büyük bir kaza. Büyük bir kütleden bahsediyoruz. 2 milyon metreküp bir kütle. Kayma hiçbir şekilde durmadı. 3 gün öncesinde güvenlik gerekçesi nedeniyle arama faaliyetlerine ara vermiştik. Sebebi de önce arama işini yapan arkadaşlarımızın güvenliğini öncülüyoruz. Yukarıdaki stent de aktif şekilde kaymalar devam etti. Sabırlı ve Mangal açık ocağındaki faaliyetlere ara veriyoruz. Aşağıdaki güvenli çalışmaya vesile olana kadar arama çalışmalarına ara veriyoruz. Güvenle çalışabilirsiniz denildiği anda faaliyetlere devam edilecek."

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gazetecilere konuştu.

Mehmet Özhaseki ise 9 noktadan numune alındığını zehirli bir atığa rastlanmadığını ve bölgede siyanürle ilgili ölçümlerin sürdüğünü bildirdi.

Bölgeye neden hemen gelmediğine yönelik çıkan eleştirilere ilişkin de konuşan Özhaseki, biri 8 biri de 2 saat süren iki operasyon geçirdiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar ise soruşturmada gözaltı sayısının artabileceğini aktardı.

"Şu anda 6’sı tutuklu 3’ü adli kontrol şartıyla serbest olmak kaydıylsa 9 kişi hakkında adli işlemler devam ediyor." ifadelerini kullanan Bayraktar, "Heyelan riski göz önünde bulundurularak çalışmalar devam ediyor. Aileleri sürekli bilgilendiriyoruz. Madeni bilen insanlar, ne tür zorluklarla birlikte olduğumuzu biliyorlar. Onlarla birlikte olacağımızı ifade ediyorum. İdari ve adli konudaki süreç devam ediyor. Buradaki sorumlu kişilere adli soruşturmalar yapılacaktır. Sayı artabilir." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, birikme ihtimali olan suya yönelik bir pompa sistemi kurulduğunu aktararak, “Maden sahasının adeta küçük bir baraj inşa edilecek. Sahanın bir üst tarafında alana girmemesi için bir bypass sistemi planlanıyor. Herhangi bir tehlike arz edecek durum yok." ifadesini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan ise "Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği konusunda araştırmalarımız devam ediyor. Kök nedenlerin bulunması noktasında müfettişlerimizin çalışmaları sürüyor. İhmal ve kusuru olan kim varsa adalet önünde hesap vereceğini belirtmek isterim." şeklinde konuştu.