DSÖ: Gazze bir ölüm bölgesi haline geldi

HABER MERKEZİ 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'nin bir ölüm bölgesi haline geldiğini ve büyük bir kısmının imha edildiğini söyledi.

DSÖ'nün haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Ghebreyesus, Gazze'deki sağlık ve insani durumun kötüleşmeye devam ettiğinin belirterek, DSÖ ve ortaklarının son 3 günde Gazze'nin güneyindeki Nasır Hastanesine yönelik acil durum operasyonları gerçekleştirdiğini aktardı.

İsrail'in ablukası ve saldırıları altındaki hastanede hala yaklaşık 130 hasta ile en az 15 doktor ve hemşire bulunduğunu, hastanede yoğun bakım ünitesinin artık çalışmadığını ve DSÖ'nün hastaların başka hastanelere transferine yardımcı olduğunu kaydeden Ghebreyesus, "Gazze bir ölüm bölgesi haline geldi. Bölgenin büyük bir kısmı imha edildi. 29 binden fazla insan öldü ve daha fazlası yaralandı. Şiddetli yetersiz beslenme, savaşın başlamasından bu yana hızlı şekilde arttı." dedi.

Ghebreyesus, Gazze'de artık ateşkese ihtiyaç olduğuna ve buraya sınırsız insani yardım ulaştırılmasının önemine dikkati çekti.