Kerkük il meclisi seçimlerini kazananlar Kerkük yönetimi için koalisyon kuracak

HABER MERKEZİ 

Kerkük il meclisi seçimlerini kazanan taraflar Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani’nin başkanlık ettiği toplantıda, yerel yönetimin kurulması ve ortak gündem hazırlanması konusunda çalışacak bir koalisyon üzerinde anlaşmaya vardı.

Irak Başbakanı Sudani, bugün 21 Şubat’ta Kerkük il meclisi seçimlerini kazanan siyasi partilerin liderleri ve temsilcileriyle bir araya geldi.

Sudani’nin Basın Ofisinden toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, toplantının, eyalette seçim adaletine göre yerel yönetimler oluşturma ve ardından federal hükümetin gündemiyle tutarlı bir ekonomik hizmet programı üzerinde anlaşmaya varma yönündeki ulusal girişime odaklandığını belirtti.

Kerkük’ün özel durumuna işaret eden Sudani, ilde ortak çalışma ve istikrarın gerekliliğini vurgulayarak, tüm taraflara Kerkük'teki hizmet ve ekonomik durumun geliştirilmesi için çaba gösterme çağrısında bulundu.

2005 yılından bu yana yapılmayan Kerkük il meclisi seçimlerinde, 18 yıl sonra tüm partilerin çabalarıyla katılım diğer illere göre daha yüksek oldu.

Toplantıya katılan tarafların 5 nokta üzerinde anlaştığı da aktarıldı. Anlaşma sağlanan noktalar şu şekilde:

Birinci: Küçük Irak'taki Kerkük vilayetinin önemi nedeniyle tüm taraflar, Kerkük'ün evlatlarının çıkarlarının dikkate alınması, bir arada yaşamanın korunması, aralarında kardeşlik ve iş birliği ruhunun anayasa gölgesinde geliştirilmesi.

İkinci: Kerkük ilinde ortak çalışmanın temeli olan ortaklık, uzlaşma ve bir tarafın dışlanmaması.

Üçüncü: Kerkük il meclisini kazanan tüm güçleri içerecek ve siyasi bir şemsiye haline gelecek bir koalisyon kurma konusunda anlaşma sağlandı. Koalisyona, yerel yönetimlerin oluşumuna ilişkin anayasal yetkiler uygulanıncaya ve koalisyonun programı, mekanizmaları ve içtihat kuralları üzerinde anlaşmaya varılıncaya kadar Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani başkanlık edecek.

Dördüncü: Kerkük'te yeni eyalet yönetimiyle oluşturulacak Kerkük yönetim koalisyonunun onaylayacağı bir yerel yönetim programının hazırlanması.

Beşinci: Siyasi partilerin, yerel yönetimin oluşumuna yönelik uygun mekanizmalarla birlikte il için kapsamlı bir program vizyonunu içeren gündemlerini 7 gün içinde sunmaları.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, 28 Aralık 2023’te yaptığı açıklamada, toplam 16 sandalyeye sahip olan Kerkük İl Meclisi seçiminde 559 bin 221 geçerli oy kullanıldığını bildirdi.

Sonuçlara göre 16 sandalyeli Kerkük il meclisinde Kürtlerin 7, Arap partilerin 6, Türkmenlerin 2, Hıristiyanların ise 1 sandalyesi bulunuyor.