KDP Siyasi Bürosu Federal Mahkemenin kararlarını görüştü

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Federal Mahkemenin kararlarının anayasaya, Kürdistan Bölgesi’nin haklarına ve anayasada yer alan federalizm ilkelerine aykırı olduğu yönünde açıklamada bulundu.

KDP Siyasi Bürosu, Başkan Mesud Barzani başkanlığında bugün, Irak Federal Mahkemesinin kararlarını görüşmek üzere bir araya geldi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, bileşenlerin haklarının savunulması ve onların anayasal kurumlara katılımlarının desteklenmesi de dahil olmak üzere birçok noktaya vurgu yapıldı.

Açıklamaya göre KDP, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Irak Hükümetinin bölgenin mali yetkileri konusunda anayasa çerçevesinde müzakerelere devam etmeleri konusundaki desteğini yineledi.

Açıklamada, “1992 tarihli 1 sayılı Seçim Kanunu ile bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin karar, anayasaya ve yetkiler arasındaki farklılığın doğasına aykırıdır.” ifadesi yer aldı.

Federal Mahkeme 12'nci oturumunda, Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) şikayeti üzerine, parlamentodaki sandalye sayısının 111'den 100'e düşürülmesine karar verdi.

Mahkemenin kararıyla, Kürdistan Bölgesi Parlamentosunda bileşenlere tahsis edilen kota sandalyeleri kaldırılmış oldu.