ABD, Kürdistan Bölgesi'ni güvenilir bir müttefik olarak görüyor

ABD askeri ve Peşmergeler (Fotoğraf: Arşiv)
ABD askeri ve Peşmergeler (Fotoğraf: Arşiv)

HABER MERKEZİ 

ABD, Kürdistan Bölgesi'ni güvenilir bir müttefik olarak gördüğü için askerlerinin bir kısmını Kürdistan Bölgesi'ne konuşlandırdı.

ABD, kendi çıkarlarını korumak için, kendi talepleri üzerine Orta Doğu sürekli olarak üsler açıp ve asker konuşlandırdı.

ABD birliklerinin Orta Doğu'daki en büyük konuşlandırılması, ABD'nin Körfez'e yaklaşık 700 bin asker konuşlandırdığı Ağustos 1990'daki Körfez Savaşı'na kadar uzanıyor. Savaşta yaklaşık 300 ABD askeri öldürüldü.

Orta Doğu'daki ABD birliklerinin sayısı yıldan yıla değişirken, şu anda bölgede 51 bin 902 ABD askeri ve danışmanı bulunuyor.

ABD birliklerinin bölge ülkeleri arasında dağılımı şu şekilde:

Irak, bir kısmı Kürdistan Bölgesi'nde olmak üzere 2 bin 500 danışman, Türkiye 1700, Suriye 900, Ürdün 3 bin, Kuveyt 10 bin, Suudi Arabistan 2 bin, Bahreyn 4 bin 700, Katar 10 bin, BAE'de 5 bin, Körfez'de 500, Umman Denizi'nde 1000 ve Akdeniz'de 6 bin.

ABD birliklerinin Orta Doğu'ya konuşlandırılması, ev sahibi ülkenin ordusuna yardım etmek, terörle mücadele etmek, ABD'nin bölgedeki çıkarlarını korumak, ABD güçlerini desteklemek ve özellikle İsrail ile Hamas arasında savaşın tırmanmasını önlemek de dahil olmak üzere çeşitli amaçlara yöneliktir.

ABD, Orta Doğu'daki ilişkilerinin geleceğine yaptığı yatırımlar kapsamında, Kürdistan Bölgesi'nde dünyanın en büyük konsolosluğunu inşa etmesi, ABD'nin gelecekte bölgeye olan iş birliğinin ve güveninin bir işaretidir.

Gözlemciler, Kürdistan Bölgesi'ndeki en büyük ABD konsolosluğunun varlığının, ABD'nin bölgeye olan ilgisinin ve Kürdistan Bölgesi'ndeki uzun vadeli varlığının bir göstergesi olduğunu söylüyor.