Ramazan öncesi fiyat artışı yaşanan kırmızı et sektörüne yakın takip

HABER MERKEZİ 

Türkiye, Irak ve bölge ülkelerde, kırmızı et fiyatlarında Ramazan ayının yaklaşması ayrıca hayvan ithalatı ile ihracatında yaşanan aksaklıklar nedeniyle artış yaşandı.

Türkiye’de yükselen maliyetler ve hayvan ithalatının artması gibi nedenlerle hayvancılığın eskisi gibi yapılamadığı, talep sürerken piyasaya hayvan arzının olmamasının, ülkeyi et tedarikinde dışa bağımlı hale getirdiği değerlendiriliyor.

Ramazan ayı öncesi kırmızı et sektörüne yönelik şikayetlerde artış yaşanırken, sektörü radarına alan Rekabet Kurumu, vatandaşların uygun fiyatlarla et ve et ürünlerine ulaşabilmesi için gerekeni yapacaklarını belirtti.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Kurumun kırmızı et sektörüne yönelik yürüttüğü çalışmaları değerlendirdi.

Kırmızı etin vatandaşlar için önemli bir besin kaynağı olduğuna işaret eden Küle, kırmızı et piyasasının, Kurumun yakından takip ettiği sektörler arasında olduğunu aktardı.

Küle, son birkaç yılda Kuruma iletilen şikayetler ve resen başlattıkları incelemeler sonucunda, bu sektördeki fiyat artışlarını mercek altına aldıklarına dikkati çekerek, "Bu incelemeler kapsamında 2023'te yapılan bir soruşturmada, piyasanın en büyük üreticilerinden birine, rekabete aykırı eylemleri gerekçesiyle yaklaşık 73 milyon lira idari para cezası verildi." diye konuştu.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi’nde de artan hayvan ihracatı ve Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle kırmızı et fiyatlarında yükselme görüldü.

Süleymaniye Kaymakamı Awat Muhammed, Süleymaniye'de ticaret denetimi, ekonomi güvenliği, sağlık, veterinerlik ve tarım dairelerinden oluşan hayvancılık, kümes hayvanları ve balık ürünlerini belirleme komitesiyle görüştü.

Toplantıda, Süleymaniye’de artan kırmızı et fiyatlarının nasıl kontrol altına alınabileceği masaya yatırıldı.

Irak’ın birçok kentinde de kırmızı et fiyatları önemli ölçüde arttı. Özellikle Kerkük’te kırmızı etin kilogramı 25 bin dinara ulaştı.

Irak Ekonomi Kurulu, Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin başkanlığında durumu ele almak üzere bir araya geldi.

Kuruldan dün 26 Şubat’ta yapılan açıklamada, kırmızı et fiyatlarını düşürmek için canlı hayvan ithalatına uygulanan vergilerin 1 yıl boyunca yüzde 50 oranında azaltma kararı alındığını bildirdi.