Başkan Barzani: Irak'ta demokrasi tehdit altında

Başkan Mesud Barzani
Başkan Mesud Barzani

HABER MERKEZİ

Başkan Mesud Barzani, Irak'ta demokrasinin ciddi bir tehdit altında olduğunu söyledi.

Mesud ​​Barzani, bugün (27 Şubat 2024) Fransa’da yayın yapan Monte Carlo radyosuna verdiği özel röportajda gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani'nin, siyasi anlaşmanın maddelerini uygulamasında çeşitli engellerle karşılaştığına dikkat çeken Başkan Barzani, birkaç iç ve dış partiyi federal hükümetin çabalarına engel koymakla suçladı.

İran'ın, Erbil'e yönelik düzenlediği füze saldırısının ardından Kürdistan Bölgesi'nin Tahran'ın düşmanları için bir sığınak olduğu yönündeki suçlamalarını da reddetti. Başkan Barzani, Tahran'daki bazı partilerin güçlere yanıt vermediğini, bu nedenle başarısızlıklarını gizlemek için Erbil'i hedef aldıklarını söyledi.

Barzani, Kürdistan Bölgesi'nde anlaşmazlıkları çözüme kavuşturma ve birlik oluşturma çabalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Özellikle Erbil'e yönelik füze saldırılarından sonra Kürdistan Bölgesi ile İran arasındaki ilişkileri değerlendiren Mesud Barzani, “Tahran'daki bazı taraflar güçlülere yanıt vermekte başarısız olunca, Erbil'i hedef almakla bunu gizlemeye çalıştı.” dedi.

Başkan Barzani, Bağdat ile Washington arasında ABD güçlerinin Irak'taki varlığına ilişkin devam eden müzakerelere dair, “ABD'nin çekilmesinden kısa bir süre sonra Irak'ın üçte birinin DAİŞ tarafından işgal edildiği 2011 senaryosunun tekrarlanmasından endişe duyulmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Irak Yüksek Federal Mahkemenin son kararlarını değerlendiren Başkan Barzani, bu kararların Kürdistan Bölgesi aleyhine olduğunu belirterek, mahkemeyi anayasal yetkilerini ihlal etmekle suçladı.