Erbil Sivil Savunma Müdürlüğü: Lenge Pazarı’ndaki yangında 166 dükkan küle döndü

HABER MERKEZİ

Erbil Sivil Savunma Müdürlüğü, dün gece Lenge Pazar’ında çıkan yangında 166 dükkanın yandığını, 90 kişinin etkilendiğini bildirdi.

Erbil Sivil Savunma Müdürlüğü Sözcüsü Karwan Mirawdeli, bugün (28 Şubat 2024) Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, dün gece Lenge Pazar’ında çıkan yangında 166 dükkanın yandığını, çok sayıda dükkanın da hasar gördüğünü söyledi.

Kurdistan24'ün Erbil Sağlık Genel Müdürlüğünden aldığı bilgilere göre yangından etkilenen 90 kişiden, 24'ü hastaneye kaldırıldı, ancak hepsinin durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Dün gece Erbil saatiyle 19:23’te Lenge Pazarı’nda büyük bir yangın çıkmıştı.

Yangının nedeni henüz belirlenmezken, esnaflar ağır maddi zarar gördü.

Yangında dükkanı zara gören esnaflardan biri K24’e verdiği demeçte, “İtfaiye olay yerine erken geldi ve herhangi bir eksiklik yoktu. Lenge’de bulunan yangın söndürme tüpleri çalışsaydı bu facia yaşanmazdı.” demişti.

Sabaha kadar alanı koruyan güvenlik güçlerine, polis ve sivil savunma ekiplerine teşekkür eden esnaf, “Başbakanımıza tazminat ödeme sözü verdiği için teşekkür ediyoruz. Umarım bir an önce esnafla iletişime geçerler çünkü bu insanların çoğunluğu kiracı, dolayısıyla işe ne kadar erken dönerlerse o kadar iyi.” ifadelerini kullanmıştı.

2018 yılında da Lenge Pazarı’nda çıkan büyük yangında 1000'den fazla dükkan yanmıştı. Olayın ardından Kürdistan Bölgesi Hükümeti söz konusu pazarı modern bir şekilde restore etmişti.

Erbil'de 40'lık ile 100’lük caddeleri arasında yer alan Langa Pazarı’nda 2400'den fazla dükkan bulunmakta.