DEM Parti'li Saruhan Oluç'ta Özgür Özel’e yanıt: Sözleri tutarsız

HABER MERKEZİ 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Antalya Milletvekili Saruhan Oluç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel’in açıklamalarına yönelik, “İktidar diliyle bize saldırmak muhalefete kazandırmaz.” dedi.

CHP ile DEM Parti arasında “kent uzlaşısı” görüşmelerinde yer alan Oluç, yerel seçim sürecinde DEM Parti’nin çalışmalarıyla ilgili bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Saruhan Oluç, CHP Genel Başkanı Özel’in, yerel seçimlerde aday çıkarmaları nedeniyle partisine yönelik “Bize kaybettirme stratejisi izliyorlar.” sözlerine tepki gösterdi.

Özel’in muhalefetin geçen yıl seçimi kaybetmesinin ardından “Keşke HDP kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarsaydı” sözlerini anımsatan Oluç, “Bugün çıkıp da DEM Parti bize kaybettirmek için çalışıyor, aday gösteriyor demesi siyasi olarak tutarsız geliyor. İktidar diliyle bize saldırmak muhalefete kazandırmaz” ifadesini kullandı.

“DEM Parti’nin her yerde kendi adaylarıyla yarışması meşru ve en doğal hakkıdır. Kent uzlaşması çerçevesinde bazı tercihlerde bulunmak partinin tercihidir. Kimseye verilmiş bir söz yoktur, olmamalıdır.” diyen Oluç, kimseye kaybettirmek için aday çıkarmadıklarını ve kendi adaylarıyla yarışmanın doğal hakları olduğunu dile getirdi.

Saruhan Oluç aryıca, “Eş başkanlarımız da bu süreçte ‘Kaybettirmek ya da kimseye kazandırmak için değil, kendimiz kazanmak için mücadele edeceğiz’ dedi. CHP, kazanma şansının hiç olmadığı Kürt coğrafyasında her yerde aday gösterdi. ‘CHP bize kaybettirmek AKP’ye kazandırmak için buralarda aday gösterdi’ desek doğru bir şey söylemiş olur muyuz? Bu meseleleri biraz serinkanlı sakin bir şekilde değerlendirmek daha hayırlı olur diye düşünüyorum.” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Özel’in DEM Parti’nin tutumunu eleştirirken “Şimdi Demli çayları Erdoğan ve Bahçeli içsin.” sözlerine Saruhan Oluç, “Cumhur ittifakının temsilcilerinin ifadeleriyle bize yönelik cümleler kurulması ve söylem geliştirmesini de yine tırnak içinde “şık” bulmadığımızı ifade etmek istiyorum. Saldırmak muhalefete değil iktidara kazandırır, iktidarın meşruiyetini arttırır. Dolayısıyla buna da dikkat etmek gerekir.” yanıtı verdi.

DEM Parti Milletvekili Oluç, "kayyım atamama sözü verildi” iddiasına gülüp geçtiklerini belirtirken, iddiaları “spekülasyon” olarak nitelendirdi.

“İktidar partisinin verilen sözlerden çok kolay döndüğünü biliyoruz. Yüzlerce örneği var. Siyasette önemli olan kalıcı garantilerin olmasıdır.” diyen Oluç, “kayyım atamamanın sözle değil kanunla olduğunu” vurguladı.

DEM Parti olarak 31 Mart seçimlerine odaklandıklarını anlatan Oluç, yerel seçimde esas hedeflerinin kayyım atanmış olan belediyeleri geri almak olduğunu söyledi.

Kayyımların yarattığı halk iradesinin gaspı, yolsuzluklar gibi bir dizi tahribata dikkat çeken Oluç, 31 Mart’ta belediyeleri kazanarak bu tahribatın cevabını vereceklerini ifade etti.

Oluç, DEM Parti’nin ikinci hedefinin de 2019 seçiminde kazanmaya yaklaştıkları bazı belediyeleri bu seçimde almak olduğuna işaret etti.