Ülkelerden Kürdistan Parlamento seçim tarihinin belirlenmesine destek

HABER MERKEZİ 

İngiltere, Fransa, İtalya ve Hollanda Kürdistan Bölgesi Parlamento seçimlerinin yapılacağı tarihin belirlenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

İngiltere’nin Erbil Başkonsolosluğu, Kürdistan Bölgesi Parlamento seçimlerinin 10 Haziran’da yapılmasının kararlaştırılmasına ilişkin açıklama yayınladı.

Açıklamada, seçimlerin tarihini belirleyen karar namenin Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından onaylanmasının memnuniyetle karşılandığı kaydedildi.

Seçimlerin, Kürdistan Bölgesi halkının sesinin ve bölgenin geleceğinin ifade edilmesi açısından çok önemli olduğu vurgulandı.

Kürdistan Bölgesi'ndeki Fransa, İtalya ve Hollanda'nın diplomatik misyonları da Kürdistan Parlamento seçimlerinin tarihini memnuniyetle karşılarken, sürecin başarısına desteklerini dile getirdi.

ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu ise “Sağlıklı bir demokrasi ve Kürdistan Bölgesi'nin geleceği için çok önemli olan özgür ve adil seçimleri destekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, Neçirvan Barzani'nin Kürdistan Parlamento seçimlerinin 10 Haziran 2024’te yapılması yönündeki kararnameyi imzaladığını duyurdu.

Açıklamada, "2005 tarihli 1 sayılı Kürdistan Bölgesi Başkanlık Kanunu'nun 10'uncu maddesinin ikinci fıkrası gereğince Neçirvan Barzani, parlamento seçimlerinin 10 Haziran 2024 tarihinde yapılmasına karar verdi.” denildi.

Kararnamenin bugün itibariyle yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, "İlgili taraflar, bu kararnamenin uygulanması için Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu ile iş birliği ve gerekli çalışmaları yapmakla yükümlü olacak." ifadeleri kullanıldı.