Erdoğan: Irak sınırlarımızdaki çemberi tamamlamak üzereyiz

HABER MERKEZİ 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Irak sınırlarımızı güven altına alacak çemberi tamamlamak üzereyiz. İnşallah bu yazın Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız.” dedi.

Erdoğan, saat 15.10'da başlayan ve yaklaşık 3 saat süren Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

31 Mart yerel seçimlerin "bir demokrasi şöleni havasında geçmesini sağlamakta kararlı" olduklarını belirten Erdoğan, "Seçim sonuçlarının şimdiden ülkemize, milletimize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

Türkiye’nin Filistin için elinden geleni yapmaya devam edeceğini bildiren Erdoğan, Gazze'de temeli atılacak ilk Yahudi yerleşim binası, tek başına bu vahşetin sebebinin başka hiçbir şey değil, sadece hırsızlık, ahlaksızlık, onursuzluk olduğunu göstermeye yetecektir. Bugün Filistinliler için reva gördükleri cinayet ve hırsızlık eylemleri yarın kendilerine uygulandığında bu ülkelerin ve halklarının kimseden yardım isteyecek yüzleri kalmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Irak sınırlarımızı güven altına alacak çemberi tamamlamak üzereyiz.” diyen Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İnşallah bu yazın Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız. Bölgedeki herkesi, kendilerine de açıkça söylediğimiz güvenlik stratejimize saygılı olmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde ortaya çıkacak gerilimlerin sebebi kendileri olacaktır.

Türkiye'yi, güney sınırları boyunca kuracağı bir teröristanla dize getireceğini düşünenlere yeni kâbuslar yaşatacak hazırlıklarımız var. Ülkemizin ve milletimizin terörle mücadele hususundaki kararlılığını hala anlayamamış olanlara bu gerçeği kabul ettirene kadar şartları zorlamaktan geri durmayacağız.”

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat Pazartesi günü yaptığı açıklamada, detaylara yer vermeksizin 31 Mart yerel seçimlerin ardından Irak’a ziyaret gerçekleştireceğini duyurmuştu.

Raporlara göre Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretinin tarihi ve toplantılarının gündemine, Nisan 2024 ortasında Ramazan ayından sonra karar verilmesi ve protokol ekibinin hazırlıklara başlaması bekleniyor.

Erdoğan’ın ziyaretinin ana gündemini PKK, su dosyası ve Kalkınma Yolu Projesi gibi iki ülke arasındaki önemli konuların oluşturması bekleniyor.