PWK'den Raperîn'in 33. yıl dönümünde mesaj

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK), Kürdistan halkının Baas rejiminin baskılarına karşı yapılan halk ayaklanmasının (Raperîn) 33’üncü yıl dönümünü kutladı.

PWK Basın Bürosu tarafından paylaşılan mesajda, “25 Eylül 2017’de yapılan Bağımsızlık Referandumunun 5 Mart 1991 Kürdistan halkının başlattığı Raperîn’in devamı olduğu” vurgulandı.

Mesajda, “Kürdistan’ın tüm parçalarında özgürlük elde edilinceye kadar, halkımızın başlattığı başkaldırının devam edeceğinden hiç kuşkumuz yoktur.” ifadesi yer aldı.

Kürdistan halkı ve Kürt milletinin tüm başkaldırılarında başarılı olmasının temelini birliklerini sağlamaları, birbirlerini sahiplenmeleri ve kazanımlarını elbirliğiyle korumalarının oluşturduğu kaydedildi.

PWK’nin kutlama mesajının tamamı şu şekilde:

“5 Mart 1991 günü Güney Kürdistan’ın Ranya ilçesinde Kürdistan halkı Saddam Hüseyin Diktatörlüğüne karşı başkaldırıyı başlattı.

Bu başkaldırı tüm Güney Kürdistan’a yayıldı. Bu başkaldırılar sonucunda Hewler (Erbil), Süleymaniye, Duhok, Halepçe Irak Devleti’nin işgalinden kurtarıldı. 1992’de seçimler yapıldı ve Kürdistan Federe Bölgesi Parlamentosu ilan edildi.

Başkaldırı 2005’te Irak Anayasasında Kürdistan Bölgesine Federe Statü’nün resmi olarak kabul edilmesiyle devam etti.

Başkaldırı durmadı.

Başkaldırı, 25 Eylül 2017’de yapılan Bağımsızlık Referandumunda Kerkük ve Şengal de dahil, Güney Kürdistan halkının %93’ünün bağımsızlığa ‘Evet’ demesiyle devam etti.

Bugüne kadarki tecrübeler kuşku götürmeyecek bir şekilde ispatlamıştır ki, Kürt milleti ve Kürdistan halkının, ulusal demokratik güçlerin, kendi iç ittifaklarını, birliklerini sağlamaları, birbirlerini sahiplenmeleri, kazanımlarını elbirliğiyle korumaları, tüm başkaldırıların ve başarının temelini oluşturmuştur.

Kürdistan’ın tüm parçalarında özgürlük elde edilinceye kadar, halkımızın başlattığı başkaldırının devam edeceğinden hiç kuşkumuz yoktur.

Başkaldırının 33. yıl dönümünde Güney Kürdistan Raperîni’ni (Başkaldırısını) kutluyor, Raperîn ve tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyoruz.”