Sudani: Anayasada ve bütçe yasasında maaş kesintisi diye bir şey yok

HABER MERKEZİ 

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, anayasa ve bütçe kanununa göre maaşların kesilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, Kürdistan Bölgesi'nin yüzde 12,67'lik payının gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Sudani, Suudi televizyon kanalına verdiği demeçte, Kürdistan Bölgesi'nin bütçesine değinerek, “Bağdat'ta Kürdistan Bölgesi'nin konumu konusunda bir yanlış anlaşılma olduğunu” belirtti.

“Anayasaya göre maaş kesintisi diye bir şey yok, bütçe kanununa göre ise Kürdistan Bölgesi'nin payı yüzde 12,67.” diyen Sudani, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Açıkçası, Irak'ta medya düzeyinde ve siyasi elit düzeyinde bölgenin konumu konusunda bir yanlış anlaşılma olduğunu hissediyorum. Eğer Kürdistan Bölgesi'ne maaşları bütçeyle değil doğrudan çalışanlarına gönderecek şekilde davranırsak, Kürdistan Bölgesi'nin siyasi ve anayasal yapısı diye bir şeyin kalmayacağı anlamına gelir.”

Sudani'nin açıklamaları, Irak Maliye Bakanlığının Şubat ayı maaşlarını birkaç aşamada göndereceği ve gelecek ay için de başka şartlar ve talepleri olacağını söylemesinin ardından geldi.