Bakanlar Kurulu: Irak Maliye Bakanlığının, maaşların tamamını Kürdistan Bölgesi Maliye Bakanlığına göndermesi gerek

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu toplantısı
Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu toplantısı

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, bugün Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında haftalık olağan oturumunu gerçekleştirdi.

Oturumun başında, Başbakan Barzani ve beraberindeki heyetin, 26 Şubat-5 Mart tarihleri arasında Washington’a gerçekleştirdiği ziyaretin detayları ele alınırken, Başbakan Mesrur Barzani, ABD'li yetkililerle yaptığı görüşmelerde, ikili dostane ve özel ilişkilerin daha da geliştirilmesinin önemi, Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki sorunların çözülmesi ile bölgenin hak ve mali yetkilerinin sağlanmasının önemini ele aldıklarını bildirdi.

Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail ise ziyaretlerinin oldukça verimli geçtiğini, ABD'li yetkililerin heyete büyük ilgi gösterdiğini ve Kürdistan Bölgesi ile Peşmerge güçlerine desteklerinin devam ettiğini teyit ettiklerini dile getirdi.

Otumun ikinci gündeminde ise yolsuzlukla mücadele ve yolsuzlukla mücadeleye yönelik belirli hedeflere ulaşmak amacıyla daha önce Eylül 2021'de Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan “Kürdistan Bölgesinde Yolsuzlukla Mücadele Ulusal Stratejisi”nin uygulanma düzeyinin değerlendirilmesine ilişkin rapor kurula sunuldu.

Kürdistan Bölgesi Maliye Bakanlığının memur maaşlarına ilişkin attığı adımların görüşüldüğü Bakanlar Kurulu oturumunda, Kürdistan Bölgesi Maliye Bakanı Awat Şeyh Cenab, bakanlığın Şubat 2024 için (949.813.146.170) milyar dinar tutarındaki Kürdistan Bölgesi memur maaşlarının tamamını ayrım gözetmeksizin federal hükümetin Maliye Bakanlığından talep ettiğini söyledi.

Oturumda,  Irak Maliye Bakanlığının memur maaşları için sadece 560 milyar 219 milyon dinar ayırdığı, bunun da toplam maaşın yalnızca %59'una tekabül ettiği ve bu durumun şubat ayı maaşlarının ödenmesinde açık yarattığı kaydedildi.

Önemli ve gelişmiş bir bankacılık projesi olan Benim Hesabım projesine güvenmek için hiçbir engel olmadığı aktarılan oturumda, “Bu nedenle Kürdistan Bölgesi'nin memurlarının maaşlarını Maliye Bakanlığı ve Benim Hesabım projesi üzerinden almaları, birçok bankacılık hizmet ve ödemelerinden faydalanmaları, hatta kredi imkanından yararlanmaları önemli.” denildi.

Benim Hesabım projesinin tamamlanması sürecinin devam ettiği ve 2024 sonuna kadar tüm memurlar için banka hesaplarının açılmasının planladığı bildirilen oturumunda, Iraklı memurların hesap açacakları bankaları seçme ve belirlemede özgür olduğu gibi, Kürdistan Bölgesi'ndeki memurlarında herhangi bir bankada hesap açmakta özgür olmaları gerektiği vurgulandı.

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu toplantısı
Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu toplantısı
Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu toplantısı
Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu toplantısı