2100 yıllık yazıtta "Kanunlara saygılı olun" mesajı

HABER MERKEZİ 

Perre Antik Kenti'nde incelenip çeviri çalışmaları yapılan 2100 yıllık yazıtta, “kanunlara son derece itaat edin ve saygılı olun” mesajının yer aldığı belirtildi.

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde bulunan ve helikopterle sarp kayalıklardan alınarak Perre Antik Kenti'ne taşınan 2100 yıllık yazıtta çeviri çalışmaları yapılıyor.

Pisa Üniversitesi'nden Prof.Dr. Margherita Facella ve Oxford Üniversitesi'nden Dr. Charles Crowther, kente giderek eserde incelemelerde bulundu.

Dazetecilere, yaklaşık bir haftalık süren çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Margherita Facella, yazıtın önemli olduğunu söyledi.

“İnsanlık ve Kommagene tarihine ışık tutacak bir yazıt, bunun incelemelerini yapıyoruz. Bu konuda destek ve katkı sunmak istiyoruz. Burada olmaktan çok memnunuz. Yazıtlarda Kommagene Kralı l. Antiochos'un özellikle halka verdiği demeçler var.” diyen Facella “Burada özellikle diyor ki 'Kanunlara son derece itaat edin ve saygılı olun'. Zaten yazıtların arkasında da l. Antiochos ile I. Mithridates rölyefi var. Çalışmalarımız sürüyor, ileride çok daha detaylı bilgiler vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Gerger ilçesine bağlı Onevler köyü Kımıldağı yakınlarında 26 Eylül 2023'te kabartma heykel gören köylüler, Adıyaman Müze Müdürlüğüne bildirmiş, inceleme yapan ekipler, bölgenin kült (kutsal alan) alan olduğunu belirlemişti.

Ekipler, alanda tokalaşma sahnesinin olduğu kabartma ile yazıtların yer aldığı steller bulmuştu. Bölgenin sarp kayalık olması nedeniyle eserler askeri helikopterle halatlar yardımıyla Perre Antik Kenti'ne taşınmıştı.