Newroz'un başkenti Akre'de hazırlıklar tamamlandı: 1500 meşale yakılacak

HABER MERKEZİ

Akre'de 20 Mart’ta düzenlenmesi planlanan Newroz kutlamaları için 1500'ün üzerinde meşale hazırlandı. Kutlamayı gönüllü gençlerden oluşan 8 grup yönetecek.

Meşaleler, Akre'deki Newroz kutlamasının simgesidir ve kutlamaya renk katacak.

Akreli genç Hendren Muslih, Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, “Kutlamanın başlamasına geri sayım başladı. Tüm dikkatimizi meşalelere yoğunlaştırdık. Bu yıl çok sayıda meşale hazırladık, meşaleler Akre'deki Newroz kutlamalarına ayrı bir güzellik katıyor.” dedi.

Rizgar Hasan ise Newroz kutlamasına kendilerini çok iyi hazırladıklarını belirterek, “Ne kadar çok meşale hazırlarsak kutlamamız o kadar güzel olur.” ifadesini kullandı.

Neçirvan Kamiran de her yıl kutlamayı daha güzel ve özgün hale getireceklerini kaydederek, “Bu yıl önceki yıllardan farklı olarak kendimizi hazırladık.” dedi.

Duhok’a bağlı olan Akre ilçesi ilin güneyinde yer alıyor. Üç dağ arasında bulunan ilçede evler, dağların eteğine inşa edilmiş.

1991’deki Raperin’e (Ayaklanma) kadar Ninova vilayetine bağlı olan Akre, daha sonra resmi olarak Duhok’a ve Kürdistan Bölgesi’ne bağlandı.