Başkan Barzani İtalya'nın Irak Büyükelçisi Griganti'yi kabul etti

HABER MERKEZİ 

Başkan Mesud Barzani, bugün 19 Mart 2024’te Salahaddin’de İtalya'nın Irak Büyükelçisi Maurizio Griganti ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Görüşmede, Başkan Barzani’yi tekrar görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Maurizio Griganti, Başkan Barzani ve tüm Kürdistan halkının Newroz Bayramını kutladı.

Newrozlarını kutlaması vesilesiyle Griganti’ye şükranlarını sunan Başkan Mesud Barzani, Newroz’un Kürtler için özgürlük ve barış ateşini yakarak karanlığa karşı zaferin sembolü olduğunu belirtti.

Siyasi süreçteki son gelişmeler ve Kürdistan Parlamento seçimlerinin ele alındığı görüşmede Başkan Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP), her zaman 2005 Irak Anayasası hükümlerine uygun olarak ülkede istikrarın sağlanması ve demokrasinin pekiştirilmesine yönelik çözümler bulmanın yollarını aradığını dile getirdi.

Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi'nin anayasada yer alan ve uzun ve sürekli bir mücadele sonucunda elde edilen yapısının ve Kürt halkının tüm meşru haklarının korunması gerektiğini de vurguladı.

İtalya'nın Irak Büyükelçisi ise durumu tam olarak anladığını ifade etti.

Görüşmede taraflar, demokrasi ve federal sisteme dayalı bir çözüm bulunması gerektiğinin altını çizdi.