Rejimin Şam ve Dera bombardımanında 7 sivil hayatını kaybetti

Suriye rejiminin ülkenin güneyindeki Dera ile başkent Şam'da muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelik hava saldırılarında 7 sivilin yaşamını yitirdiği, 12 sivilin de yaralandığı bildirildi.

Haber Merkezi

Suriye rejimi savaş uçaklarının, ülkenin güneyindeki Dera ile başkent Şam'da muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelik gerçekleştirdikleri hava saldırılarında 7 sivilin yaşamını yitirdiği, 12 sivilin de yaralandığı bildirildi.

Dera'daki sivil savunma yetkililerinden Muhammed Yunus, rejim ordusuna ait savaş uçağının Dera kentinde muhaliflerin denetimindeki bölgeyi hedef aldığını söyledi.

Bombardımanda 5 sivilin hayatını kaybettiğini, 9'unun yaralandığını kaydeden Yunus sivil savunma ekiplerinin saldırıda yıkılan binaların enkazları altında kalanlara ulaşmaya çalıştığını belirtti.

ŞAM'DA CAMİYE SALDIRI

Diğer yandan Arbin yerel koordinasyon üyesi Ammar el Buşi, rejim ordusuna ait savaş uçaklarının başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki Arbin beldesinde Ulu Cami'yi vurduğunu bildirdi.

Buşi, saldırıda 2 çocuğun yaşamını yitirdiğini, 3 sivilin yaralandığını ifade etti.

Camide hasar meydana geldiğine değinen Buşi, ''Esad ordusu Arbin ve Doğu Guta bölgesindeki ilçe ve beldelere yönelik saldırılarına devam ediyor'' dedi.

Rejimin saldırıları nedeniyle Doğu Guta bölgesinde insani durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini dile getiren Buşi, ''Şam yönetiminin Doğu Guta bölgesine kara ve havadan düzenlediği saldırılar nedeniyle halk dışarı çıkmaya korkuyor. Hayat çok pahalılaştı. İnsanlar temel gıda maddelerine ulaşmakta zorluk çekiyor. Esad güçleri de kontrol noktalarından bölgeye insani yardımın girmesine izin vermiyor'' şeklinde konuştu.

Kaynak: NTV