Bakanlar Kurulu olağan toplantısında ele alınacak konular açıklandı

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani’nin katılımıyla bugün (27 Mart 2024) haftalık olağan toplantısını gerçekleştirerek birçok kritik konuyu görüşecek.

Toplantının ilk bölümünde Şubat 2024 maaşına ilişkin son gelişmeler ele alınacak.

İkinci bölümde Irak Merkez Bankasının ABD doları cinsinden nakit çekmeye ilişkin kararları ve yönergeleri görüşülecek.

Toplantının sonunda ise Maliye ve Ekonomi Bakanlığının ticari kredileri geri alma yükümlülüğü ele alınacakt.

Kürdistan Bölgesi halkının çıkarına bir karar verilecek

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, dün akşam (26 Mart 2024) Erbil’de bir camide verilen iftar programına katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulu olağan toplantısına işaret eden Başbakan Barzani, “Yarın Bakanlar Kurulu toplantısında, Kürdistan Bölgesi halkının çıkarına bir karar verilecek.” dedi.

Başbakan Barzani, “Uzun süredir Kürdistan Bölgesi’nin yapısını yıkma ya da zayıflatma girişimleri yapılıyor. Komplo çeşitli şekillerde hayata geçirilmiş ve ne yazık ki bazı düşman görüşler Kürdistan Bölgesi'ne bu şekilde muamele etmeyi başarmıştır. Daha da kötüsü bu şovenist görüş içeride de destekleniyor.” açıklamasında bulundu.

Kürdistan Bölgesi’nin şehitlerin kanı ve halkın mücadelesi ile oluşturulduğunu belirten Başbakan Barzani, “Haklarımızı ve görevlerimizi tanımlayan bir anayasamız var ve görevlerimizi yerine getirmekten çekinmedik. Ancak haklarımız ihlal edildi, sağlanmadı, anayasada yazılanlar çiğnenmeye çalışıldı.” diye konuştu.

Irak’ın zengin bir ülke olduğunu ancak gelirler ve varlıklarının iyi yönetilmediğine işaret eden Başbakan Barzani, “Irak, Orta Doğu'nun en gelişmiş ülkelerinden biri haline gelebilirdi ve eğer çalışırsak, birbirimizi kabul edip saygı duymaya devam edersek, bu şimdi de yapılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Amacımız Irak'taki tüm kardeşlerimizle barış içinde yaşamak ve tüm toplumların haklarına saygılı olmaktır.” açıklamasında bulunan Başbakan Barzani, “Kürdistan halkının hiçbir anayasal haklarından vazgeçmeyeceğiz ve halkın sorunlarının nasıl çözüleceğini hep birlikte düşünmeliyiz ki bizim sorunumuz sadece maaşlar değil, kimlik ve toprak sorunlarımız da var. Sonuçta zafer hakkın ve bizimdir.” dedi.