Kürdistan Bölgesi heyeti İtalya Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüştü

HABER MERKEZİ

Kürdistan Bölgesi Hükümetinden bir heyet, Roma'da İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Edmondo Cirielli ile ayrı ayrı görüştü.

Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Sefin Dizeyi ile Yatırım Kurulu Başkanı Muhammed Şukri’den oluşan Kürdistan Bölgesi heyeti, bugün (28 Mart 2024), İtalya Savunma Bakanı Crosetto ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Cirielli ile ayrı ayrı görüştü.

Kürdistan Bölgesi Yatırım Kurulu Sözcüsü Bergeşt Akreyi, heyetin görüşmelerine dair Kurdistan24’e açıklamalarda bulundu.

Heyetin iki İtalyan hükümet yetkilisiyle görüştüğünü belirten Akreyi, görüşmede Erbil ile Roma arasındaki askeri ve siyasi ilişkilerin, İtalya'nın Peşmerge Bakanlığına verdiği desteğin, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin Federal Mahkemenin son kararlarıyla ilgili endişelerinin ve diğer birçok konunun ele alındığını söyledi.

İtalya Savunma Bakanı Crosetto, ülkesinin Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Irak Hükümetine, aralarındaki çözülmemiş sorunların barış ve diyalog yoluyla çözülmesi için yardım sunmaya hazır olduğunu yineledi.

Sözvü Bergeşt Akreyi’nin aktardığına göre Bakan Crosetto, hükümet heyetine İtalyan halkının Kürdistan Bölgesi'ni ve halkını çok sevdiğini, ülkesinin tüm gücüyle Kürdistan’ı destekleyeceğini ve Kürt halkıyla dostluğunu devam ettireceğini dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi heyetinin İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Edmondo Cirielli ile görüşmesine dair bilgi veren Sözcü Akreyi, "Cirielli, Kürdistan Bölgesi heyetine bileşenlerin haklarının korunmasından ve farklı bileşenlerin ve milliyetlerin barış içinde birlikte yaşamasından son derece memnun oldukları dile getirdi." dedi.

İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Cirielli, ülkesinin Kürdistan Bölgesi'ne desteğini vurgulayarak, Kürdistan Bölgesi'nin güçlü olmasının Irak'ın ve bölgenin barış ve istikrarı açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesi heyeti, ikili askeri ve siyasi ilişkileri güçlendirmek üzere bugün İtalya’nın başkenti Roma'da Senato binasında İtalya Senatosu Savunma ve Dışişleri Komitesi ile bir araya gelmişti.

Dün 27 Mart Çarşamba günü de Roma'da İtalya'daki Kürdistan Bölgesi Temsilciliğini ziyaret eden Dizeyi ile Şukri, hükümet temsilcisi Rezan Hama Salih ve temsilcilik personeli tarafından karşılanmıştı.