Joe Buccino: Irak'ın Kürdistan Bölgesi'nin statüsüne saygı duyması gerekiyor

Eski CENTCOM Sözcüsü Joe Buccino
Eski CENTCOM Sözcüsü Joe Buccino

HABER MERKEZİ

Eski ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Joe Buccino, ABD'nin İran'ın Irak'taki hegemonyasını azaltması için Başbakan Muhammed Şiya Sudani'ye baskı yapması gerektiğini söyledi.

Kurdistan24'e konuk olan Joe Buccino ADB güçlerinin Irak’tan çekilmesinin “kötü bir fikir” olduğunu belirterek, “Suriye ve Irak'ta DAİŞ'le mücadele etmek için bu güçlerin olması gerekiyor. Çünkü DAİŞ hala dünya için bir tehdit. Biz Afganistan'dan çekildiğimizde o hatayı yaptık ve DAİŞ'in faaliyetlerini nasıl arttığını gördük." dedi.

Irak, Kürdistan Bölgesi üzerindeki baskıyı kaldırmalı ve yapısına saygı duymalı.

"Sudan'ı davet etmek ABD açısından iyi bir şey değil. İran'ın Irak'taki hegemonyasını azaltmak ve Kürdistan Bölgesi'ni korumak için Sudan'a baskı yapılması gerekiyor" dedi.

"ABD birlikleri Irak'ta kalmalı. Sudan, ABD ve koalisyon güçlerinin geri çekilmesi yönünde resmi olarak herhangi bir talepte bulunmadı" dedi.

Irak’ın, Kürdistan Bölgesi üzerindeki baskıyı kaldırarak statüsüne saygı duyması gerektiğini vurgulayan ABD’li sözcü, “Kürdistan Bölgesi halkını desteklemek, ABD'nin sorumluluğudur.” ifadesini kullandı

Sudani’nin, ABD ve koalisyon güçlerinin çekilmesi yönünde resmi olarak herhangi bir talepte bulunmadığını belirten Buccino, “ABD askerlerinin Irak’ta kalması gerekiyor.” dedi.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani'nin Başkan Joe Biden ile görüşmek üzere 15 Nisan'da Washington'u ziyaret etmesi planlanıyor. Sudani’nin ziyareti kapsamında, ABD kuvvetlerinin geleceğinin ele alınması bekleniyor.