Türkiye genelinde oy verme işlemi sona erdi

HABER MERKEZİ 

Türkiye genelinde gerçekleştirilen mahalli idareler genel seçimleri kapsamında oy verme işlerimi saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

Oy kullanma işleminin tamamlanmasıyla 81 ilde oy sayımı başladı. İlk sonuçlar Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yayın yasağının kaldırmasının ardından açıklanacak.

Kayıtlı 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu, 34 siyasi partinin adayının yarıştığı seçimlerde, ülke genelinde, 206 bin 845 sandık kuruldu, yaklaşık bin de seyyar sandık oluşturuldu.

Seçimlerde ülke genelinde gerçekleştirilen seçimlerle 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri belirlenecek.

81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği seçimleri de yapıldı.

Oy verme işlemleri, Türkiye genelinde saat 17.00'de sona erdi.

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılıyor.

Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanının geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.

Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak, bu yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.

Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde daha önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.