DEM Parti Van’daki başarısını "Zafer Mitingi" ile kutladı

HABER MERKEZİ 

Van’da, büyükşehir belediyesiyle birlikte 14 belediyenin 14’ünü de kazanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), “Büyük Zafer Kutlaması Mitingi” gerçekleştirdi.

Saat 13.00’de gerçekleştirilmesi planlanan ancak gecikmeli olarak Musa Anter Barış Parkı’nda düzenlenen mitinge, DEM Parti’nin belediye eş başkanları, milletvekilleri, il ve ilçe yöneticileri katıldı.

Mitingde, Van ve ilçelerinin yeni belediye eş başkanları tek tek sahneye çağrılırken,  alandan sık sık, “Selo başkan”, “Jin, jiyan, azadi”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları yükseldi.

Mitingde mikrofon karşısına geçen Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Neslihan Şedal, "Bu başarı kadınların, annelerin, gençlerindir. Başta 14'te 14 yapacağımızı söylemiştik. Siz bir tarih yazdınız.” dedi.

Başarılarını tutuklu eski Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’ya doğum günü hediyesi olarak adadıklarını belirten Şedal, “Bizler bugünden sonra kentimizi kayyımlardan temizleyeceğiz." ifadesini kullandı.

Şedal’ın ardından söz alan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Abdullah Zeydan ise konuşmasına, 13 ilçenin tamamına selam göndererek başladı ve “Tarih yazdınız, tarih” dedi.

Zeydan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İki dönemdir iradenizi gasp eden, akbabalar gibi çöken AKP’li kayyımlara ders verdiniz. Bu sonuçlar, bu meydan asla bir daha AKP'li kayyımlara fırsat vermeyecektir. Sizler Bekir Kaya’nın onurunu korudunuz. Sizler Selahattin Demirtaş'ın onurunu korudunuz. 125 gündür açlık grevinde olan siyasi tutsakların onurunu korudunuz. Biz, toplumsal barışın önünü açacağız dedik. Türkiye'nin dört bir yanında çıkan irade barışın yolunu gösteriyor. İktidara çağrımızdır; toplumsal barışın önünü açın.”

Gerçekleştirilen seçimin kaybedeni olmadığını söyleyen Zeydan, “Demokratik hakkını kullanan herkesin biriken sorunlarını el birliğiyle çözeceğiz.” şeklinde konuştu.