Sözcü Kenani İsrail saldırısını kınadı: İran'ın benzer şekilde yanıt hakkı saklıdır

HABER MERKEZİ 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İsrail'in Şam'daki İran Büyükelçiliğinin konsolosluk bölümüne düzenlediği “vahşi” saldırıyı “şiddetle” kınadı.

Sözcü Kenani, düzenlendiği basın toplantısında, bugün İsrail’in İran’ın Şam’daki Başkonsolosluğuna düzenlediği ve aralarında İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü'nün üst düzey komutanlarından Muhammed Rıza Zahedi'nin de yer aldığı 8 kişinin öldürüldüğü saldırıya değindi.

Saldırı, uluslararası hukukun, özellikle de diplomatik ilişkilere ilişkin hükümlerin açık bir ihlali olduğu yönünde değerlendirme yapan Kenani, “vahşice” olarak nitelendirdiği saldırıyı “şiddetle” kınadı.

Sözcü Kenani, “Uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler bu saldırıyı şiddetle kınamalı ve gerekli tedbirleri almalıdır.” dedi.

“Bu menfur saldırıyı detaylı bir şekilde araştırıyoruz ve sonuçlarının sorumlusu İsrail'dir.” diyen Nasır Kenani, “İran İslam Cumhuriyeti'nin de benzer şekilde yanıt verme hakkı saklıdır ve bu saldırıya nasıl yanıt vereceğimize daha sonra karar vereceğiz.” diye konuştu.