Van'da mazbata Abdullah Zeydan'a verilecek

HABER MERKEZİ 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Van'da seçimi büyük farkla kazanmasına karşın İlçe Seçim kurulu tarafından mazbatası verilmeyen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Üyesi Abdullah Zeydan'ın başkanlığını iade etti.

DEM Parti YSK Temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, Yüksek Seçim Kurulunun Van İl Seçim Kurulunun kararını kaldırarak mazbatanın Abdullah Zeydan'a verilmesine karar verdiğini duyurdu.

Mehmet Rüşti Tiryaki, "YSK itirazımızı oy çokluğuyla kabul etti. DEM Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan mazbatasını alacak." dedi.

DEM Parti’nin, Van İl Seçim Kurulunun, oy çokluğu ile aldığı kararı YSK'ye taşıması üzerine kurul, bugün gündem toplantısında başvuruyu ele aldı.

Partinin itirazını kabul eden kurul, mazbatanın 7 üyenin kabul, 4 üyenin ret oyu ile Abdullah Zeydan'a verilmesine hükmetti.

Karara ilişkin YSK önünde açıklama yapan Tiryaki, YSK'nin oy çokluğuyla itirazlarını kabul ettiğini belirterek, "Yüksek Seçim Kurulu'nun kararları bildiğiniz gibi kesin. Herhangi bir itiraz olanağı yok. Anayasa Mahkemesi denetimine de tabii değil. Dolayısıyla başvurulacak başka bir makam olmadığı için mazbata Abdullah Zeydan'a verilecek." diye konuştu.

DEM Parti sosyal medya hesabından, "Kürt halkının, dostlarımızın ve demokratik kamuoyunun direnişi sonucunda Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’a mazbatasının verilmesine karar verilmiştir. Her Bijî Berxwedana Gelê Kurd!" paylaşımını yaptı.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ise karar üzerine X hesabından yaptığı açıklama, "Yaşasın halkımız, yaşasın Van halkının direnişi. Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu. Hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.