DEM Parti adayının "mazbatasının iptalini" istemişti: CHP'li yönetici disiplin kuruluna sevk edildi

HABER MERKEZİ

Van’ın Saray ilçesinde belediye seçimlerini kazanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) adayı Davut Acar'ın "mazbatasının iptal edilmesi" için seçim kuruluna başvuruda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Saray İlçe Başkan Vekili Yasin Arslan hakkında kesin ihraç talebi istendi.

CHP Van İl Başkanlığından bugün (4 Nisan 2024) konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Saray ilçemizde il başkanlığımız bilgisi dışında İlçe Seçim Kuruluna bir müracaat gerçekleştiğini üzüntü ile öğrendik. İlçe Başkan Vekili Yasin Arslan İlçe Seçim Kuruluna verdiği dilekçenin ardından bir de istifa dilekçesi vermiştir. Bunun üzerine harekete geçen il başkanlığımız ilgili müracaatı yapan İlçe Başkan Vekilinin sadece istifasını yeterli bulmamış kendisini kesin ihraç talebiyle il disiplin kuruluna sevk etmiştir. Halkın iradesinin dışında bir irade olamayacağını, bu vesileyle tekrar tüm siyasi partileri halkın iradesine saygılı olmaya davet ettiğimizi tüm kamuoyuna saygılarımızla arz ve beyan ederiz.” ifadelerine yer verildi.

CHP Saray İlçe Başkan Vekili Yasin Arslan imzasıyla Saray İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına DEM Parti adayı Acar ile ilgili verilen dilekçede, "31 Mart tarihinde yapılan yerel seçimlerde Van ili Saray ilçesinde CHP olarak belediye başkanlık seçimlerine katılmış bulunmaktayız. Söz konusu seçim sonuçlarında rakip parti (DEM Parti) adayı Davut Acar'ın seçilmesi önünde engel teşkil edebilecek terörle ilişkili davalarda yargılanıp yargılanmadığı, yargılanmış ise memnu haklarından mahrum bırakılıp bırakılmadığı, devlet memuru vasıflarının taşıyıp taşımadığı hususlarında araştırmaların yapılarak, bu durum söz konusu ise mazbatasının iptalini bilgilerinize arz ederim." denilmişti.

İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı ise Acar hakkında "kesinleşmiş bir mahkumiyet hükmü bulunmadığından" talebin reddine karar vermişti.